statystyki

POmysły na podatki: Najważniejszy będzie sposób liczenia nowych stawek

autor: Marek Chądzyński15.09.2015, 07:46; Aktualizacja: 15.09.2015, 07:59

Rozliczanie podatku od dochodu na członka familii może być najbardziej korzystne dla rodzin dobrze sytuowanych - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Myck, prezes Fundacji CenEA.

PO ma nowy pomysł na podatki. Wart uwagi?

Nie jest zły. Od dawna mówiło się, żeby zlikwidować składki na NFZ, bo i tak są ściśle związane z PIT, a ZUS przelewa na konto NFZ to, co uzyska od podatników. A poza tym rząd i tak dofinansowuje służbę zdrowia ponad to, co uzyska z wpływów z tej składki. Likwidacja składki na NFZ nie byłaby więc jakąś trudną, systemową zmianą. Dużo ciekawsza jest zapowiedź likwidacji składki na ZUS i zastąpienie jej powszechnym podatkiem. Ale właśnie ten pomysł jest niejasny, mamy tu wiele pytań.

Na przykład jakich?

Rząd, jak rozumiem, obniżając obciążenie podatkowe osobom o najniższych dochodach, będzie jednocześnie przelewał na ich konta emerytalne w ZUS takie środki, jakie dziś przekazywane są od ich wynagrodzeń. Gdyby tak było, to faktycznie obciążenia wielu osób pracujących spadłyby w porównaniu z obecnymi. Nie wiemy tylko, o ile; mamy za mało informacji, żeby przedstawić jakieś dokładne wyliczenia. Cały czas mówimy o idei niż o konkretnym projekcie.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane