statystyki

POmysły na podatki: Najważniejszy będzie sposób liczenia nowych stawek

autor: Marek Chądzyński15.09.2015, 07:46; Aktualizacja: 15.09.2015, 07:59

Rozliczanie podatku od dochodu na członka familii może być najbardziej korzystne dla rodzin dobrze sytuowanych - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Myck, prezes Fundacji CenEA.

PO ma nowy pomysł na podatki. Wart uwagi?

Nie jest zły. Od dawna mówiło się, żeby zlikwidować składki na NFZ, bo i tak są ściśle związane z PIT, a ZUS przelewa na konto NFZ to, co uzyska od podatników. A poza tym rząd i tak dofinansowuje służbę zdrowia ponad to, co uzyska z wpływów z tej składki. Likwidacja składki na NFZ nie byłaby więc jakąś trudną, systemową zmianą. Dużo ciekawsza jest zapowiedź likwidacji składki na ZUS i zastąpienie jej powszechnym podatkiem. Ale właśnie ten pomysł jest niejasny, mamy tu wiele pytań.

Na przykład jakich?

Rząd, jak rozumiem, obniżając obciążenie podatkowe osobom o najniższych dochodach, będzie jednocześnie przelewał na ich konta emerytalne w ZUS takie środki, jakie dziś przekazywane są od ich wynagrodzeń. Gdyby tak było, to faktycznie obciążenia wielu osób pracujących spadłyby w porównaniu z obecnymi. Nie wiemy tylko, o ile; mamy za mało informacji, żeby przedstawić jakieś dokładne wyliczenia. Cały czas mówimy o idei niż o konkretnym projekcie.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane