statystyki

Ordynacja podatkowa: Jednolity plik kontrolny od lipca 2018 r.

autor: Agnieszka Pokojska21.09.2015, 07:42; Aktualizacja: 21.09.2015, 10:19

 Podatnik, prowadząc księgowość za pomocą swojego programu, będzie generował plik wypełniony danymi z ksiąg i będzie go przekazywał na żądanie urzędu skarbowego - uważa Marcin Łoboda, dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy oraz członek Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, koordynujący zmiany w zakresie kontroli podatkowej.

Dużo ostatnio mówi się o jednolitym pliku kontrolnym. Przepisy w tym zakresie mają wejść w życie już w lipcu 2016 r. (nowelizacja Ordynacji podatkowej czeka na podpis prezydenta). Czy będą dotyczyły wszystkich firm?

Nie, od 1 lipca 2016 r. obejmą tylko największych przedsiębiorców. Mali i średni będą do 30 czerwca 2018 r. mieli prawo wyboru. Dopiero po tej dacie obowiązek przekazywania danych w pliku JPK stanie się obligatoryjny dla wszystkich. Warto dodać, że wdrażane rozwiązanie jest rekomendowane przez OECD.

Czym właściwie jest jednolity plik kontrolny?

To plik elektroniczny w formacie XML o uzgodnionej strukturze logicznej. A mówiąc prościej, to plik, w którym w określony, standardowy sposób będą zapisane dane z ksiąg podatkowych. Struktura logiczna danych, czyli schemat XML, będzie publikowana na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Podatnik, prowadząc swoją księgowość za pomocą programu finansowo-księgowego, będzie generował plik wypełniony danymi z ksiąg i na żądanie urzędu skarbowego będzie przekazywał go elektronicznie lub na nośnikach informatycznych.

Kiedy przedsiębiorcy dowiedzą się, jakie dane powinni przekazywać w jednolitym pliku?


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane