Nie chcemy, aby małe firmy ponosiły nieproporcjonalne koszty, dlatego zastanawiamy się nad progiem rejestracyjnym dla celów VAT MOSS - mówi w wywiadzie dla DGP Vanessa Mock rzeczniczka prasowa Pierre’a Moscoviciego, komisarza ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł.
ReklamaMinęło 9 miesięcy od wejścia w życie przepisów o VAT MOSS. Jak po tym czasie ocenia je Komisja Europejska? Jesteście zadowoleni?
System spisał się powyżej oczekiwań i budzi niewiele uwag. Przypomnę, że przepisy te zaprojektowaliśmy po to, by zapewnić sprawiedliwy podział dochodów pomiędzy państwami członkowskimi. Ma to przełożenie na wzrost dochodów podatkowych większości tych krajów, bo VAT od zakupów wpływa do budżetu kraju konsumenta, a nie – jak wcześniej – niewielkiej liczby państw z niskim stawkami VAT, gdzie swoje siedziby ulokowali giganci elektroniczni. Co więcej, nasze szacunki pokazują, że budżet unijny już w tym roku zyska na VAT MOSS trzy miliardy euro dodatkowych wpływów. To wskazuje, że jest nim objęta sprzedaż wynosząca około 18 mld euro.

Reklama
Zgłoszono jednak różne wątpliwości dotyczące VAT MOSS. Jak na nie zareagowaliście?
Skargi pochodzą głównie od małych przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii. To nietypowa sytuacja, ponieważ obowiązuje tam bardzo wysoki próg zwolnienia z VAT (81 tys. funtów). Z drugiej strony małe firmy powinny się zarejestrować w systemie VAT MOSS (bądź jako podatnicy w innych krajach), jeśli sprzedają usługi elektroniczne, nadawcze bądź telekomunikacyjne konsumentom z innych krajów UE. Przystosowanie się do nowych wymogów z pewnością wymaga czasu. Podobnego problemu nie ma w innych krajach, np. w Holandii, Szwecji, Hiszpanii, gdzie większość małego biznesu i tak była zarejestrowana dla celów VAT. Wielu podatników doceniło m.in. portal online, dzięki któremu mogli rozliczyć się ze sprzedaży objętej nowym systemem. Nikt nie zabrania brytyjskim organom podatkowym stworzyć podobnych narzędzi dla ich firm.
Poza tym uważnie badamy skutki nowych przepisów. Nie chcemy, aby małe firmy ponosiły nieproporcjonalne koszty, dlatego zastanawiamy się nad progiem rejestracyjnym dla celów VAT MOSS. Taki pomysł mieliśmy zresztą w początkowej propozycji, ale odrzuciły go kraje członkowskie. Ciągle uważamy, że jest to dobre rozwiązanie i chcemy do niego wrócić w przyszłym roku w ramach Strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego.
Jaki będzie następny krok Komisji?
Nasz przegląd funkcjonowania przepisów skończy się w połowie przyszłego roku. W przyszłym tygodniu zamierzamy ogłosić publiczne konsultacje na ten temat. Następnie planujemy przedstawić nową propozycję, niezależnie od Strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego. Wprowadzimy kilka poprawek, w tym najprawdopodobniej rozszerzenie procedury MOSS na sprzedaż wysyłkową wewnątrz UE oraz import przesyłek o niewielkiej wartości (zwolnienie w tym zakresie zostanie zniesione). Uprościmy też przepisy dla małych firm.