statystyki

Nie wrzucajmy do jednego worka dywidendy rzeczowej i sumy likwidacyjnej

autor: Katarzyna Jędrzejewska16.09.2015, 07:15; Aktualizacja: 16.09.2015, 07:52

- Uważam, że już w poprzednim stanie prawnym, biorąc pod uwagę autonomię prawa podatkowego, należało przyjmować, że transakcje równoważne ze sprzedażą są sprzedażą - mówi Radosław Potrzeszc.

Od 2015 r. z ustawy o CIT wynika wprost, że spółka wypłacająca w formie rzeczowej dywidendę lub wynagrodzenie za udziały nabyte w celu umorzenia ma przychód (art. 14a ustawy o CIT). Cel był oczywisty – chodziło o to, by zapobiec optymalizacji podatkowej. Tylko czy faktycznie w tym wypadku mamy do czynienia z przychodem u spółki?

Uważam, że już w poprzednim stanie prawnym, biorąc pod uwagę autonomię prawa podatkowego, należało przyjmować, że transakcje równoważne ze sprzedażą są sprzedażą. Słowem, że ekwiwalentność przeniesienia składnika majątku tytułem dywidendy lub wypłaty wynagrodzenia za udziały wskazuje na to, iż jest to przeniesienie odpłatne. Tymczasem sądy administracyjne traktowały to w innych kategoriach, bardzo cywilistycznie, pod kątem prawa spółek handlowych. Uznawały, że dywidenda rzeczowa jest nieekwiwalentna i jednostronna, a nie zwracały uwagi na to, że z podatkowego punktu widzenia jest to zbycie składnika majątkowego, który ma swój koszt zakupu. A przecież dochód podatkowy ze zbycia składnika majątku powstaje wtedy, gdy wartość, za którą ten składnik jest zbywany, przekracza kwotę, za którą został on nabyty.

Sądy argumentowały jednak, że przychód musi się wiązać z definitywnym przysporzeniem majątkowym. Tymczasem w wyniku wypłaty dywidendy czy wynagrodzenia za umorzone udziały spółka nie uzyskuje żadnego przysporzenia. Czyżby ten argument nagle stracił na znaczeniu?


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane