statystyki

Likwidacja spółki zagranicznej opodatkowana w Polsce

24.08.2015, 07:48; Aktualizacja: 24.08.2015, 08:32

Od 2015 r., wraz z wejściem w życie art. 14a ustawy o CIT, wypłata dywidendy w formie rzeczowej stanowi przychód CIT wypłacającego w wysokości uregulowanego w ten sposób zobowiązania. Jakie konsekwencje może mieć ta nowelizacja dla zdarzeń restrukturyzacyjnych w ramach grupy kapitałowej, w tym likwidacji jednej ze spółek?

Zgodnie z art. 14a ust. 1 wykonanie świadczenia niepieniężnego przez podatnika w celu uregulowania zobowiązania m.in. z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), skutkuje dla tego podatnika koniecznością rozpoznania przychodu w wysokości zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane