statystyki

Likwidacja spółki zagranicznej opodatkowana w Polsce

24.08.2015, 07:48; Aktualizacja: 24.08.2015, 08:32

Od 2015 r., wraz z wejściem w życie art. 14a ustawy o CIT, wypłata dywidendy w formie rzeczowej stanowi przychód CIT wypłacającego w wysokości uregulowanego w ten sposób zobowiązania. Jakie konsekwencje może mieć ta nowelizacja dla zdarzeń restrukturyzacyjnych w ramach grupy kapitałowej, w tym likwidacji jednej ze spółek?

Zgodnie z art. 14a ust. 1 wykonanie świadczenia niepieniężnego przez podatnika w celu uregulowania zobowiązania m.in. z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), skutkuje dla tego podatnika koniecznością rozpoznania przychodu w wysokości zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane