Likwidacja progów PIT: Stawka jednolita, czyli dla każdego inna

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki15.09.2015, 07:46; Aktualizacja: 15.09.2015, 07:54
podatki-PIT-kredyt

Nowy system nie obejmuje działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Zastąpienie trzech danin jedną – jak chce tego PO – oznacza też koniec ulg w PIT i nowy kształt administracji zajmującej się zbieraniem dochodów do państwowej kasy. Propozycja PO oznacza likwidację stałych progów w PIT, ale rzeczywisty podatek wahałby się między 10 a 39,5 proc.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (39)

  • RKulawik(2015-09-15 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    Dwie kadencje na was głosowałem i dbaliście tylko o kieszenie swoich kolesiów.
    Tej partii już DZIĘKUJEMY!
    Trzeci raz mnie nie nabierzecie.
    ŻEGNAM.

    Odpowiedz
  • Wojtek(2015-09-15 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    No, ja rozumiem, że teraz to więcej zostanie w naszych kieszeniach?? Żartowałem...:(

    Odpowiedz
  • ULAN(2015-09-15 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    GŁUPSZYCH PROPOZYCJI JESZCZE NIKT NIE WYMYŚLIŁ.
    ŻEGNAM

    Odpowiedz
  • Doradca(2015-09-15 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem doradcą podatkowym,mimo kilku niejasnosci jestem za.Przejrzystość w podatkach ukruci samowolę/dowolną interpretację Urzędów Skarbowych/ i niedoinformowanych Pań w ZUS-ie

    Odpowiedz
  • dyskryminacja(2015-09-15 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    koszty utrzymania osoby samotnej sa wyzsze niż np malzenstwa, w krajach zachodnich osoba samotna ma wyzszy zasilek na zycie niz osoba w zwiazku malzenskim, czy dyskryminacja osob samotnych jest zgodna z konstytucja?

    Odpowiedz
  • podatnik dawny wyborca PO za co przepraszam(2015-09-15 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Coś tu nie pasuje. Jeżeli składka emerytalna od średniego wynagrodzenia wynosi 799,40 a składka zdrowotna 318 zł to łączna suma tych składek daje 1.117,40 miesięcznie. Przy założeniu że jest 15.000.000 pracujących Polaków to budżet państwa co miesiąc musiałby dokładać prawie 16.000.000.000 zł i to po uwzględnieniu wzrostu kwoty podatko-składki. Rocznie daje to kwotę 204.000.000.000 zł.
    Art. 1. 1. ustawy budżetowej na 2015 - Ustala się, zgodnie z załącznikiem nr 1, łączną kwotę podatkowych i niepodatkowych dochodów budżetu państwa w wysokości 297 197 818 tys. zł.
    Czyli Państwo pozbawiłoby się większość dochodów z podatków?
    Ta zmiana to tak naprawdę ukryta drakońska podwyżka podatko-składki dla większości Polaków. W końcu PO zadłużyła Polskę już na ponad bilion złotych i ktoś musi za to zapłacić.
    Polacy już są tak bardzo opodatkowani że każda podwyżka podatków zwiększy szarą strefę, która za rządów PO i tak już urosła do gigantycznych rozmiarów porównywalnych z przychodami budżetu państwa.

    Odpowiedz
  • EU(2015-09-15 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Propozycja PO to kolejny przekręt.Całe szczęście ,że PiS wygra wybory i całe to zamieszanie z podatkami pójdzie do kosza. Do doradcy z IP.91,224.225 : Właśnie te kilka niejasności są kluczem przekrętu ,czyli obietnicy "wydymania" obywateli. Na marginesie, "ZLEW" ,czyli Miller i reszta ścieków nie liczy się ,więc ich obietnice wyborcze nie mają
    znaczenia .Już 2 razy zawiedli wyborców (za komuny 45 lat).

    Odpowiedz
  • EU(2015-09-15 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    A jak to będzie wyglądało w przypadku emerytów ,czy wdowa lub wdowiec to single? Nikt o tym nie mówi.

    Odpowiedz
  • max(2015-09-15 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    Te zmiany to jakieś nieporozumienie, single średnio zarabiające obecnie płacą 18% podatku i jakieś 10% na składki, czyli łącznie 28%. Według tych zmian taki singiel zarabiający zaledwie pensję minimalną zapłaci łącznie minimum 34%. Dlatego konkluzja że zyskają wszyscy jest kłamstwem.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-09-15 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Policzcie dla samotnej matki z 4 dzieci zarabiającej 20000zł rocznie - teraz z kwotą wolną i z ulgami na każde dziecko oraz zgodnie z propozycją PO - bez kwoty wolnej i ulg. Po nowemu - ZAPŁACI WIĘCEJ !!!

    Odpowiedz
  • ggg(2015-09-15 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Obecnie samotny emeryt płaci ok. 20%. Czy ma zapłacić wg tych propozycji 38-39,5% ? PARANOJA !!!

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-09-15 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Czy te propozycje to ukryte BYKOWE ? Rozumiem - dla osób w wieku rozpołodowym, ale dla singli emerytek i emerytów to przesada !!!

    Odpowiedz
  • 007KAL(2015-09-15 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    A czy to przypadkiem nie pachnie komunizmem - każdemu według potrzeb, a od każdego według jego możliwości.

    Odpowiedz
  • jola(2015-09-15 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    przy 4 tys wynagrodzenie netto niestety zmniejsza się przy 1 os. gospodarstwie o bagatela 420 zł.
    I gdzie ta podwyżka?

    Odpowiedz
  • dziadek Franek(2015-09-15 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    -PO podwyższało 26 razy podatki i robili by to dalej tylko po przegranej Bronka Nieudacznika dostali młotem w łeb :)))))) i na razie zastopowali
    Wytykają PiSowi że składa obietnice bez pokrycia, a sami chcę zlikwidować ZUS i oniżyć podatki. Żałosne.

    -Zresztą w te ich obiecanki jak 3x15%, i tak chyba nikt nie uwierzy. Mieli całe 8 lat na realizacje programu, skończyło się tylko kradzieżą kasy z funduszy emerytalnych.

    Odpowiedz
  • BYKOWE DLA EMERYTÓW(2015-09-15 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    1. Czy uzależnienie wysokości podatku od wielkości rodziny jest zgodne z konstytucją?
    2. Jak ustalić podatek jeśli pracownik uzyskuje przychody z wielu źródeł?

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-09-15 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    Procenty w tabelkach ładnie wyglądają, to jest ich magia. A ja czekam na konkretne wyliczenia KONKRETNYCH KWOT PODATKU TERAZ I WG PROPOZYCJI - BEZ KWOTY WOLNEJ, BEZ ULGI NA DZIECI, BEZ ULGI REHABILITACYJNEJ, BEZ WSPÓLNEGO ROZLICZANIA SIĘ MAŁŻONKÓW. Dla dochodów na osobę od 500zł w górę co 500zł, dla samotnych pracujacych, dla samotnych emerytów i rencistów, dla małżeństwa bezdzietnego, dla samotnego rodzica z 2, 3, 4 dzieci. Rodziny 2+2 TO NIE JEST CAŁA POLSKA !!!

    Odpowiedz
  • Piotr(2015-09-15 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    "Nasze składki wciąż będą wpływać na indywidualne konta w ZUS. Tyle że będzie je przekazywał budżet, a nie pracodawca. "
    Tak, ciekawe kogo będę ścigać, za niezapłacone składki? Budżet?

    Odpowiedz
  • Za chwilę emeryt(2015-09-15 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki podatek zapłaci emeryt, obecnie nie musi już opłacać składki emerytalnej. Nowa propozycja uzależnia podatek wyłącznie od dochodów na członka rodziny więc emeryci będą w grupie płacącej wyższe podatki niż w obecnym systemie.

    Odpowiedz
  • ja(2015-09-15 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    Czy dobrze rozumiem że prezesi dużych firm, banków i innych spółek, którzy dziś po 3-4 miesiącach przestają płacić na ZUS, będą dalej płacić te 39% bez żadnego ograniczenia ? Jeśli tak, to budżet się napełni...ale wpierw trza wygrać te wybory...

    Odpowiedz