statystyki

Ustawa o administracji podatkowej: Zmiany dotkną także urzędników skarbowych

14.09.2015, 12:25; Aktualizacja: 14.09.2015, 12:34

Bez względu na to, czy pracownicy będą zatrudnieni w urzędzie, czy izbie skarbowej, ich pracodawcą będzie izba skarbowa

W sprawach organizacyjno-finansowych izba skarbowa wraz z podległymi urzędami skarbowymi stanowi jednostkę organizacyjną, której kierownikiem jest dyrektor izby skarbowej. Podobnie w sprawach z zakresu prawa pracy izba skarbowa wraz z podległymi urzędami skarbowymi stanowi jednostkę organizacyjną, której kierownikiem jest dyrektor izby skarbowej.

To oznacza konsolidację w ramach właściwości jednej izby (de facto województwa). Scalenie w obszarze województwa kompetencji organizacyjno-finansowo-kadrowych ma doprowadzić do oszczędności, racjonalizacji finansowej (np. postępowania przetargowe), usprawnić przepływ informacji, ujednolicić procesy etc.

Dla pracowników ważne jest to, że bez względu na to, czy będą zatrudnieni w urzędzie, czy izbie skarbowej, ich pracodawcą będzie izba skarbowa.

Należy jednak wskazać, że nie oznacza to całkowitego pozbawienia naczelnika urzędu skarbowego kompetencji przypisywanych mu uprzednio. Otóż bowiem w sprawach z zakresu prawa pracy, w odniesieniu do pracowników izby skarbowej wykonujących zadania właściwe dla naczelnika urzędu skarbowego jako organu, wymagane będzie uzyskanie stanowiska naczelnika urzędu skarbowego, któremu podlega ten pracownik, w przypadku:

1) zmiany warunków pracy i płacy;

2) rozwiązania stosunku pracy;

3) przeniesienia do innego urzędu w rozumieniu ustawy o służbie cywilnej oraz do Najwyższej Izby Kontroli w rozumieniu ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane