statystyki

Ustawa o administracji podatkowej: Zmiany dotkną także urzędników skarbowych

14.09.2015, 12:25; Aktualizacja: 14.09.2015, 12:34

Bez względu na to, czy pracownicy będą zatrudnieni w urzędzie, czy izbie skarbowej, ich pracodawcą będzie izba skarbowa

W sprawach organizacyjno-finansowych izba skarbowa wraz z podległymi urzędami skarbowymi stanowi jednostkę organizacyjną, której kierownikiem jest dyrektor izby skarbowej. Podobnie w sprawach z zakresu prawa pracy izba skarbowa wraz z podległymi urzędami skarbowymi stanowi jednostkę organizacyjną, której kierownikiem jest dyrektor izby skarbowej.

To oznacza konsolidację w ramach właściwości jednej izby (de facto województwa). Scalenie w obszarze województwa kompetencji organizacyjno-finansowo-kadrowych ma doprowadzić do oszczędności, racjonalizacji finansowej (np. postępowania przetargowe), usprawnić przepływ informacji, ujednolicić procesy etc.

Dla pracowników ważne jest to, że bez względu na to, czy będą zatrudnieni w urzędzie, czy izbie skarbowej, ich pracodawcą będzie izba skarbowa.

Należy jednak wskazać, że nie oznacza to całkowitego pozbawienia naczelnika urzędu skarbowego kompetencji przypisywanych mu uprzednio. Otóż bowiem w sprawach z zakresu prawa pracy, w odniesieniu do pracowników izby skarbowej wykonujących zadania właściwe dla naczelnika urzędu skarbowego jako organu, wymagane będzie uzyskanie stanowiska naczelnika urzędu skarbowego, któremu podlega ten pracownik, w przypadku:

1) zmiany warunków pracy i płacy;

2) rozwiązania stosunku pracy;

3) przeniesienia do innego urzędu w rozumieniu ustawy o służbie cywilnej oraz do Najwyższej Izby Kontroli w rozumieniu ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane