statystyki

Od wypłaty środków z OFE po zmarłym płaci się podatek

autor: Agnieszka Pokojska24.11.2015, 20:00
emeryt emerytura senior seniorzy

Opodatkowaniu nie będzie podlegała połowa środków przekazanych na rachunek w OFE małżonka zmarłegoźródło: ShutterStock

Po śmierci cioci dowiedziałem się, że jako członek OFE wskazała mnie jako osobę uposażoną – pisze pan Krzysztof. – Czy te pieniądze mam rozliczyć w urzędzie skarbowym jako spadek – pyta czytelnik.

Nie. Przepisy o podatku od spadków i darowizn wyraźne wyłączają z opodatkowania takie kwoty. W tym przypadku rozlicza się PIT. Kwoty, które zostaną wypłacone czytelnikowi z otwartego funduszu emerytalnego po zmarłej cioci, podlegają 19-proc. zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Przy czym jeżeli ciocia miała męża, to czytelnik otrzyma połowę pieniędzy. Zgodnie z ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, jeżeli w chwili śmierci członek otwartego funduszu pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego w OFE w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Jeżeli zmarły wskazał osobę uprawnioną do zgromadzonych przez niego środków, to fundusz dokona na rzecz tej osoby wypłaty 50-proc. środków. Przy czym opodatkowaniu nie będzie podlegała połowa środków przekazanych na rachunek w OFE małżonka zmarłego.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane