statystyki

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika: Dwa miliony Polaków nie mogą się mylić

autor: Radosław Kowalski14.09.2015, 10:40; Aktualizacja: 14.09.2015, 11:20
podatki-PIT-kredyt

podatki, PIT, kredytźródło: ShutterStock

Dyskusje przed, dyskusje po referendum. Fakty są takie, że frekwencja wyniosła niecałe 8 proc. Ale nawet ci, których polityka wcale nie interesuje, teoretycznie powinni byli się zainteresować jednym pytaniem.

Chodzi o trzecie na liście, a dotyczące rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Co ciekawe, 94,51 proc. spośród blisko 2,5 mln osób, które pofatygowały się do urn (dokładniej 2 384 780 osób – czyli 7,8 proc. uprawnionych) stwierdziło, że powinna obowiązywać taka zasada. No tak, grupa 2 253 855 osób nie może się mylić. I to zapewne były te osoby, których świadomość polityczna jest większa niż moja (ignoranta, który się nie pofatygował, by oddać swój głos). A tymczasem w poprzednim felietonie „czepiałem” się tej zasady, twierdząc, że prawdopodobnie w praktyce okaże się, iż z wprowadzenia takiego przepisu nie będzie wiele pożytku, a wręcz może być przesłanką do sporu o to, czy w tym konkretnym przypadku powinna ona być stosowana. Chyba powinienem się wytłumaczyć, w końcu ponad 2 mln osób widziały, co skreślają. Nie zamierzam. Cały czas uważam, że jako podatnicy (płatnicy, inkasenci) powinniśmy mieć prawo do oczekiwania, że wątpliwości, zwłaszcza te, które wynikają z wątpliwej jakości przepisów czy wręcz błędów w nich zawartych, będą rozstrzygane na naszą korzyść. I nie jest do tego potrzebny kolejny niejasny przepis, ale jest to podstawowa zasada cywilizowanego państwa prawa, reguła, która wynika z konstytucji i która powinna być przestrzegana, nawet gdyby nie była wprost i literalnie umocowana w normach prawnych.

Tymczasem otrzymujemy „produkt”, dzięki któremu możliwe będzie spieranie się, czy faktycznie wystąpiła „niedająca się usunąć wątpliwość co do treści przepisów prawa podatkowego”. Czyli taki, który przy odrobinie złej woli może wręcz ograniczać prawa podatników (płatników, inkasentów).


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane