statystyki

Sprzedajesz mieszkanie? Nie zawsze trzeba się dzielić z fiskusem

autor: Danuta Pawłowska11.09.2015, 11:40; Aktualizacja: 11.09.2015, 11:41
Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu pełnych lat od daty jej nabycia, to zwolnienie z podatku nie jest automatyczne.

Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu pełnych lat od daty jej nabycia, to zwolnienie z podatku nie jest automatyczne.źródło: ShutterStock

Sprzedaję mieszkanie i zamierzam kupić kolejne. Jednak nie jestem pewien, czy nowe lokum kupię jeszcze w tym roku, czy później. Czy w takim razie od pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości będę musiał zapłacić podatek – pyta pan Wojciech.

Sprzedając nieruchomość, dostajemy jednorazowo niezły zastrzyk gotówki. By nie oddać z tej kwoty ani złotówki fiskusowi, należy (ale tylko w pewnych okolicznościach) uzyskane środki przeznaczyć na zakup kolejnej nieruchomości. Przepisy regulujące ten obrót są dosyć łaskawe, jednak ich znajomość jest konieczna, aby uchronić się przed opodatkowaniem.

Według ustawy przychodem jest odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Czyli w 2015 roku, bez żadnych podatkowych konsekwencji można sprzedać mieszkanie nabyte przed końcem 2009 roku. Ten przychód nie będzie interesował fiskusa, nie musimy kwoty transakcji wykazywać w zeznaniu podatkowym ani tłumaczyć się w urzędzie, co zamierzamy zrobić z uzyskanymi pieniędzmi. Oczywiście, o ile transakcja nie miała związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli była zwykłą sprzedażą osoby fizycznej.

Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu pełnych lat od daty jej nabycia, to zwolnienie z podatku nie jest automatyczne. Faktycznie można się uchronić od zobowiązania wobec fiskusa, o ile środki ze sprzedaży przeznaczy się na zakup kolejnej nieruchomości, ale na to mamy ponad dwa lata. Dokładnie przepis stanowi, że zwolnione od podatku są przychody z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, o ile ten przychód zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Czyli sprzedając w 2015 roku mieszkanie i chcąc uniknąć opodatkowania tego przychodu, do końca 2017 roku powinniśmy kupić inną nieruchomość dla siebie. W ciągu tych dwóch lat kwotę uzyskaną ze sprzedaży wpisuje się do formularza PIT-39. Jest duże prawdopodobieństwo, że po upływie tego okresu urząd poprosi o dokumenty, które potwierdzą nabycie nieruchomości. Kilka lat temu należało jeszcze złożyć oświadczenie, że zamierzamy kupić nową nieruchomość, ale teraz już nie jest to wymagane.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nie wiem(2015-11-14 16:01) Zgłoś naruszenie 01

    Korzystałam już z tego prawa, nie wiem tylko czy mogłabym z niego skorzystać kupując typowy apartament pod wynajem, taki jak na Wola Invest, podejrzewam że to nie będzie już takie proste.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane