statystyki

Procedury nie podlegają interpretacji

autor: Katarzyna Bajak02.09.2015, 07:30; Aktualizacja: 02.09.2015, 08:28
Podatki

Ze sformułowanego przez spółkę pytania wynikało, że chodzi jej o udostępnienie upoważnienia, na podstawie którego pracownik urzędu skarbowego wydaje decyzje w imieniu naczelnika tego urzędu.źródło: ShutterStock

Nie można wydać interpretacji, jeśli nie spełniałaby ona funkcji gwarancyjnej, a podatnik nie mógłby zastosować się do niej – stwierdził NSA.

Ze sformułowanego przez spółkę pytania wynikało, że chodzi jej o udostępnienie upoważnienia, na podstawie którego pracownik urzędu skarbowego wydaje decyzje w imieniu naczelnika tego urzędu.

Dyrektor izby skarbowej odmówił wydania w tej sprawie interpretacji. Stwierdził, że z wniosku nie wynika, aby wskazane przez spółkę zagadnienie miało wpływać na jej sytuację podatkową. Spółka nie żądała interpretacji przepisów prawa podatkowego, a tylko zwróciła się z pytaniem dotyczącym kwestii proceduralnych – działania organów podatkowych i ewentualnych ich obowiązków w świetle art. 143 ordynacji podatkowej.

Dyrektor izby podkreślił, że taka interpretacja byłaby sprzeczna z istotą i celem jej wydawania. Przypomniał, że powinna ona określać, jakie skutki podatkowe będzie miał dla zainteresowanego przedstawiony przez niego stan faktyczny lub przyszłe zdarzenie. Tymczasem wyjaśnianie i interpretowanie art. 143 ordynacji nie rozstrzyga o skutkach podatkowych dla strony, ingeruje natomiast w sferę działalności organu podatkowego – stwierdził dyrektor izby.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane