statystyki

Procedury nie podlegają interpretacji

autor: Katarzyna Bajak02.09.2015, 07:30; Aktualizacja: 02.09.2015, 08:28
Podatki

Ze sformułowanego przez spółkę pytania wynikało, że chodzi jej o udostępnienie upoważnienia, na podstawie którego pracownik urzędu skarbowego wydaje decyzje w imieniu naczelnika tego urzędu.źródło: ShutterStock

Nie można wydać interpretacji, jeśli nie spełniałaby ona funkcji gwarancyjnej, a podatnik nie mógłby zastosować się do niej – stwierdził NSA.

Ze sformułowanego przez spółkę pytania wynikało, że chodzi jej o udostępnienie upoważnienia, na podstawie którego pracownik urzędu skarbowego wydaje decyzje w imieniu naczelnika tego urzędu.

Dyrektor izby skarbowej odmówił wydania w tej sprawie interpretacji. Stwierdził, że z wniosku nie wynika, aby wskazane przez spółkę zagadnienie miało wpływać na jej sytuację podatkową. Spółka nie żądała interpretacji przepisów prawa podatkowego, a tylko zwróciła się z pytaniem dotyczącym kwestii proceduralnych – działania organów podatkowych i ewentualnych ich obowiązków w świetle art. 143 ordynacji podatkowej.

Dyrektor izby podkreślił, że taka interpretacja byłaby sprzeczna z istotą i celem jej wydawania. Przypomniał, że powinna ona określać, jakie skutki podatkowe będzie miał dla zainteresowanego przedstawiony przez niego stan faktyczny lub przyszłe zdarzenie. Tymczasem wyjaśnianie i interpretowanie art. 143 ordynacji nie rozstrzyga o skutkach podatkowych dla strony, ingeruje natomiast w sferę działalności organu podatkowego – stwierdził dyrektor izby.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane