statystyki

Impreza integracyjna: Podatkowe przywileje tylko dla pracowników i ich rodzin

autor: Agnieszka Pokojska02.09.2015, 07:30; Aktualizacja: 02.09.2015, 08:26
Pieniądze

Z pytaniem wystąpiła spółka, która cyklicznie organizuje firmowe pikniki rodzinne.źródło: ShutterStock

Nie można odliczyć od przychodu wydatków na imprezę integracyjną w tym zakresie, w jakim dotyczą one osób towarzyszących pracownikom, lecz niebędących członkami ich rodzin – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Z pytaniem wystąpiła spółka, która cyklicznie organizuje firmowe pikniki rodzinne. Pracownicy zapisują się na listę uczestników i pobierają bilety, które mogą potem wymienić na posiłki i napoje. Obecność na pikniku nie jest obowiązkowa i nie jest sprawdzana przez spółkę. Sporządzana przez nią lista ma jedynie charakter szacunkowy, daje możliwość zorientowania się, na jaką przybliżoną liczbę osób należy zorganizować spotkanie i zamówić posiłki. Piknik ma charakter otwarty, mogą brać w nim udział dzieci pracowników oraz osoby towarzyszące. Dla wszystkich uczestników są organizowane konkursy, gry, zabawy, zawody sportowe, występy artystyczne i inne atrakcje.

Spółka uważała, że wszystkie wydatki poniesione na organizację takich spotkań może zaliczyć do kosztów podatkowych, niezależnie od tego, kto w nich uczestniczy – czy tylko pracownicy, czy także ich rodziny i osoby towarzyszące. Argumentowała, że wydatki te są związane z prowadzoną przez nią działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a w konsekwencji także zwiększenie efektywności pracy. Spółka wskazywała, że uczestnictwo dzieci pracowników oraz osób towarzyszących w żaden sposób nie zmienia charakteru spotkania i celów, które mu przyświecają. Wręcz przeciwnie, pomaga je realizować – tłumaczyła.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach tylko częściowo zgodził się ze stanowiskiem spółki. Przyznał, że wydatki na organizację imprez integracyjnych w części przypadającej na jej pracowników oraz członków ich rodzin mogą być kosztem uzyskania przychodów. Natomiast spółka nie może odliczyć tych, które przypadają na osoby towarzyszące, niebędące członkami rodziny pracownika – stwierdził dyrektor izby. Jego zdaniem nie wiążą się one z prowadzoną przez spółkę działalnością i nie można wykazać związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ich poniesieniem a uzyskanym przez firmę przychodem. – Nie sposób nie zauważyć, że w odróżnieniu od pracowników, udział w imprezie integracyjnej osób im towarzyszących nie ma związku w jakimkolwiek stopniu, w tym pośrednim, z osiąganymi przychodami – stwierdził dyrektor. 


Pozostało 6% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Adam(2015-09-03 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekaw jestem, kogo izba skarbowa uznaje za rodzinę. Bo nie ma jej prawnej definicji. Czy tylko małżonków i dzieci? A co z ludźmi w nieformalnych związkach? Kontroler z urzędu skarbowego będzie oceniał wg własnych kryteriów moralnych, kto może zostać uznany za członka rodziny i na tej podstawie ustali należny podatek? Kuriozalna interpretacja. Czyżby Izba przygotowywała się już na rządy PiS?
    Bardziej sensowna byłaby decyzja, że wydatki związane z pracownikami są kosztem a z osobami nimi nie będącymi, nie są kosztem (tak zresztą wskazuje wiele interpretacji). Bo niby jaki wpływ na przychody firmy ma obecność na imprezie członków rodzin (jakkolwiek zdefiniowanych) pracowników?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane