statystyki

Jakie stawki VAT stosuje się w gastronomii

autor: Łukasz Zalewski20.07.2016, 11:50; Aktualizacja: 20.07.2016, 11:55
restauracja 1

Obniżona stawka podatku, w wysokości 8 proc., dotyczy usług związanych z wyżywieniem, ale nie można nią objąć napojów dodawanych do posiłkówźródło: ShutterStock

Sprzedaż dań gotowych do bezpośredniego spożycia przez klientów trzeba opodatkować 8-proc. stawką VAT. Jeśli sprzedajemy np. dania mrożone, wtedy możliwe jest zastosowanie niższej stawki, 5 proc.

Czy w budce z krzesłami będzie niższy VAT

Pani Agnieszka ma budkę nad morzem, w której sprzedaje różnego rodzaju dania gotowe – kanapki, frytki, tortille itp. Obok budki są stoliki i krzesła, przy których można zjeść. Co więcej, klienci mogą skorzystać z toalety. Czy w takiej sytuacji można opodatkować dania 5-proc. stawką VAT?

NIE

Niestety, nie ma znaczenia to, że w punkcie gastronomicznym są stoliki i krzesła. Zgodnie z wyjaśnieniami ministra finansów na opodatkowanie sprzedawanych dań nie ma wpływu również to, że punkt jest w miejscu ogólnodostępnym, umożliwia korzystanie z naczyń i sztućców, produkty są przeznaczone do spożycia na miejscu lub na wynos (są np. pakowane w bibułki lub tekturowe pudełka), ani to, że jest w nim toaleta, szatnia, zainstalowano klimatyzację albo ogrzewanie. Dla celów VAT istotne jest to, czy dania są gotowe do bezpośredniego spożycia, czy też nie można ich od razu zjeść, bo zostały zamrożone lub zapakowane próżniowo.

Z wyjaśnień pani Agnieszki wynika, że oferuje dania gotowe do spożycia – klient może je bowiem zjeść od razu po zakupie. W efekcie musi objąć sprzedawane posiłki 8-proc. stawką VAT.

Podstawa prawna


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane