Chodziło o kobietę, która za ponad 50 tys. zł kupiła w komisie używane auto. Transakcja była opodatkowana według procedury VAT-marża, co oznacza, że sprzedający zapłacił podatek od różnicy między ceną zakupu i ceną sprzedaży pojazdu.
Kobieta wprowadziła samochód do firmowej ewidencji środków trwałych i w całości go zamortyzowała. Początkowo nie zamierzała go sprzedawać, ale potem zmieniła zdanie.
Uważała, że przy sprzedaży również będzie mogła skorzystać z systemu VAT-marża. Byłoby to dla niej opłacalne, bo w ogóle nie musiałaby się z tej transakcji rozliczyć z fiskusem. Sprzedałaby bowiem auto za cenę mniejszą niż je kupiła. Nie wykazałaby więc marży.
Uważała, że spełnia warunki wynikające z art. 120 ust. 4 i ust. 10 ustawy o VAT – sprzedałaby towar używany, który przy zakupie był opodatkowany w systemie VAT-marża. Sądziła, że nie powinno mieć przy tym znaczenia to, iż przy zakupie auta nie planowała jego dalszej odsprzedaży.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi się z nią nie zgodził. Przypomniał, że procedura VAT-marża dotyczy tylko handlowych towarów używanych, które przedsiębiorca nabył w celu ich dalszej odsprzedaży (art. 120 ust. 4 ustawy). Tymczasem podatniczka sama wyjaśniła, że sprzedaży nie planowała i wykorzystywała auto w swojej firmie. To oznacza, że przy jego zbyciu rozliczy VAT według zasad ogólnych – stwierdził dyrektor.
Interpretacja dyrektora IS w Łodzi z 3 sierpnia 2015 r., nr IPTPP3/4512-160/15-4/MK.
Liczy się cel nabycia
Krzysztof Burzyński doradca podatkowy, Baker Tilly Poland
Należy zgodzić się ze stanowiskiem dyrektora IS w Łodzi. Jednym z warunków zastosowania procedury VAT-marża przy sprzedaży samochodu używanego jest jego uprzednie nabycie w celu odsprzedaży. Taki zamiar powinien istnieć już w momencie zakupu, co oczywiście nie wyklucza możliwości korzystania z samochodu w ramach codziennej działalności. Zatem jeżeli podatnik sam wskazuje w stanie faktycznym, że nie nabył samochodu w celu jego odsprzedaży, to organ musi odmówić mu prawa do skorzystania z VAT-marży. Podobne stanowisko zaprezentował dyrektor IS w Katowicach w interpretacji z 29 czerwca 2015 r. (IBPP2/4512-286/15/AZ).