statystyki

MSSF 15 oznacza nowe wyzwania dla sektora nieruchomości

autor: Magdalena Sobczak03.08.2015, 10:03; Aktualizacja: 03.08.2015, 10:11
Podatki

Prace Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) nad nowym standardem dotyczącym przychodów trwały bardzo długo i były przedmiotem ożywionych dyskusji.źródło: ShutterStock

Rozmowa z Pawłem Tenderą, menedżerem zespołu technicznego MSSF w Deloitte

Prace Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) nad nowym standardem dotyczącym przychodów trwały bardzo długo i były przedmiotem ożywionych dyskusji. Chodzi mi o Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 15 Przychody z umów z klientami (MSSF 15). Dlaczego jest on tak istotny?

Po jego opublikowaniu nadal dyskusje na temat praktycznego zastosowania tego standardu nie cichną. Takie dyskusje toczą się m.in. w ramach specjalnej grupy ds. przejścia na nowe standardy (ang. transition resource group – TRG). Wynika to z tego, że standard ten niemal całkowicie reformuje i ujednolica zasady rachunkowości z zakresu przychodów.

Kiedy standard wchodzi w życie?

Data wejścia w życie tego standardu została początkowo wyznaczona na 1 stycznia 2017 r., przy czym już oficjalnie zaproponowano jej odroczenie na 1 stycznia 2018 r. Standard ten nie został jeszcze zatwierdzony do stosowania na terenie Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Przy czym obecnie przewiduje się, że zostanie on zatwierdzony przed datą wejścia w życie wyznaczoną przez RMSR (tj. przewiduje się, że zostanie zatwierdzony w pierwszym kwartale 2016 r.).

Co nowego przynosi standard dotyczący przychodów w odniesieniu do sektora nieruchomości?

Działalność deweloperów i firm budowlanych zwykle charakteryzuje się długoterminowym okresem realizacji ich prac. W konsekwencji z rachunkowego punktu widzenia istotne jest określenie, czy przychody należy ujmować przez określony czas, czy jednorazowo, na określoną datę. MSSF 15 wprowadza nową koncepcję, która przewiduje trzy scenariusze ujmowania przychodów w czasie:

● kiedy klient otrzymuje i konsumuje korzyści ze świadczeń realizowanych przez sprzedającego w miarę ich realizacji,


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane