statystyki

Można zrezygnować z budowy i sprzedać ziemię bez VAT

autor: Mariusz Szulc03.08.2015, 07:19; Aktualizacja: 03.08.2015, 10:09
dom, nieruchomość

Chodziło o mężczyznę, który w 2003 r. kupił trzy działki wraz z udziałem (1/3) w drodze dojazdowejźródło: ShutterStock

Podatnik pozbywający się działek, na których planował wznieść dom dla siebie, nie jest z tego tytułu obciążony daniną od towarów i usług – orzekł warszawski WSA.

Taka transakcja mieści się w granicach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, który nie ma nic wspólnego z działalnością gospodarczą – podkreślił sąd.

Chodziło o mężczyznę, który w 2003 r. kupił trzy działki wraz z udziałem (1/3) w drodze dojazdowej. Planował na nich wybudować dom jednorodzinny z garażem i basenem. Zlecił projekt domu architektowi, wystąpił o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, uzyskał warunki przyłączenia do sieci energetycznej i wodno-kanalizacyjnej. Zamówił również ocenę radiestezyjną terenu. Ostatecznie zmienił jednak zdanie i postanowił nie budować domu. Jak później tłumaczył, nieruchomość jest położona daleko od centrum miasta, a to oznacza, że dowożenie dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe nastręczałoby trudności. Zlecił więc sprzedaż działek agencji nieruchomości – i do tego ograniczył całą związaną z planowaną transakcją działalność marketingową.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane