Najważniejsze kwestie podatkowe, którymi przez najbliższe pół roku chce się zajmować prezydencja luksemburska? Zaprezentowano je na ostatnim szczycie unijnej Rady do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) 14 lipca 2015 r.
W przyjętym dokumencie za kluczowe uznano przyśpieszenie prac nad przedstawionym w czerwcu planem działania na rzecz sprawiedliwego i efektywnego systemu opodatkowania. Jego najważniejszym elementem jest wprowadzenie CCCTB, czyli obowiązkowej jednolitej skonsolidowanej podstawy opodatkowania w CIT. W pierwszej kolejności zmodyfikowane miałyby być m.in. zasady powstawania stałej placówki (zakładu) w kraju, w którym firma z innego państwa prowadzi działalność, oraz doprecyzowane przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych (CFC). Drugi priorytet to walka z wyłudzaniem podatku od towarów i usług. Oprócz tego Luksemburg chce intensywnie pracować nad jednolitą deklaracją VAT. Zaproponowana została jeszcze w październiku 2013 r. i w założeniu miała przynieść oszczędności rzędu 15 mld euro rocznie. Jak jednak wyjaśnił w marcowym wywiadzie dla DGP komisarz ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici, jeśli Bruksela na wniosek niektórych państw zrezygnuje z części sugerowanych uproszczeń, oszczędności będą odpowiednio mniejsze.
Istotne dla Luksemburga są także prace nad zniesieniem zwolnienia z VAT dla przesyłek o niskiej wartości. Ten krok zapowiedziała Komisja Europejska 6 maja w przedstawionej wtedy strategii budowy Jednolitego Rynku Cyfrowego. Obecnie preferencja dotyczy towarów o niskiej wartości (poniżej 22 euro) importowanych spoza UE. Zdaniem ekspertów zaburza ona zasady swobodnej konkurencji oraz neutralności VAT, na jakich opiera się gospodarka unijna. Straty Unii z tego powodu to prawie 4,5 mld euro rocznie. Oprócz tego Luksemburg chce jak najszybszego wprowadzenia w życie zaproponowanej przez KE w marcu automatycznej wymiany informacji o interpretacjach i decyzjach podatkowych podejmowanych przez poszczególne państwa (w tym o specjalnych ulgach dla wybranych firm, w których przez lata Luksemburg się specjalizował)
Odpowiedź na aferę
Propozycja automatycznej wymiany informacji między państwami unijnymi o wydanych interpretacjach i decyzjach podatkowych to odpowiedź Komisji Europejskiej na aferę LuxLeaks. W grudniu 2014 r. dzięki dziennikarskiemu śledztwu wyszło na jaw, że ponad 300 korporacji (np. Google, Apple, Starbucks) z siedzibą w Luksemburgu zawierało z tamtejszym fiskusem specjalne porozumienia (zwane tam interpretacjami), dzięki którym płaciły stosunkowo małe podatki. Luksemburgowi zarzucono nieuczciwą konkurencję podatkową. Premierem tego kraju był w tym okresie Jean-Claude Juncker, obecny przewodniczący Komisji Europejskiej.