Jak rozliczać wydatki na samochód służbowy

autor: Łukasz Zalewski28.07.2015, 18:00
Samochód, kierowca

Podatek dochodowy rozlicza de facto pracownik w zeznaniu rocznym PITźródło: ShutterStock

Podatnik prowadzący działalność musi doliczyć pracownikowi kwotę przychodu z tytułu wykorzystywania auta do celów prywatnych. Sam może zaliczyć wydatki związane z eksploatacją samochodu do kosztów podatkowych, o ile mają one związek z przychodem. Może też odliczyć połowę VAT od takich wydatków.

Czy pracownik korzystający z auta osiąga przychód

Pan Józef prowadzi działalność gospodarczą. Zatrudnił ostatnio pracownika, który korzysta z samochodu służbowego. Jest to trzyletni benzyniak o pojemności 1,8 litra. Czy w związku z udostępnieniem samochodu pracownikowi, również do celów prywatnych, powinien naliczyć podatek?

TAK

Podatek dochodowy od osób fizycznych dotyczy nie tylko dochodów, które uzyskują podatnicy np. z pracy, z działalności gospodarczej, najmu mieszkania itd., ale również z tzw. nieodpłatnych świadczeń. Mogą to być np. świadczenia, które pracownik otrzymuje od pracodawcy. Nie zawsze są to pieniądze. Chodzi o świadczenia, które mają określoną wartość rynkową. Przykładem takiego świadczenia jest abonament medyczny, albo jak w przypadku pana Józefa, możliwość nieodpłatnego korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych, np. do jazdy na zakupy lub na wakacje. W praktyce ustawa o PIT nakazuje wyceniać tego rodzaju świadczenia, co może być problematyczne. Dlatego od początku 2015 r. w przypadku samochodów obowiązują szczególne zasady rozliczania podatku. Ustawodawca nie każe podatnikom wyceniać wartości rynkowej użyczenia samochodu, jak było do końca 2014 r., ale przyjął pewne zryczałtowane kwoty, w zależności od pojemności silnika pojazdu. I tak, jeśli pracownik korzysta do własnych celów z auta o pojemności silnika do 1600 cm3, należy przyjąć, że uzyskuje miesięczny przychód z tego tytułu w wysokości 250 zł. Jeśli może jeździć samochodem większym, o pojemności silnika powyżej 1600 cm3, to uzyska miesięczny przychód w wysokości 400 zł. Od powyższych kwot będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

Podstawa prawna


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane