statystyki

Jak rozliczać wydatki na samochód służbowy

autor: Łukasz Zalewski28.07.2015, 18:00
Samochód, kierowca

Podatek dochodowy rozlicza de facto pracownik w zeznaniu rocznym PITźródło: ShutterStock

Podatnik prowadzący działalność musi doliczyć pracownikowi kwotę przychodu z tytułu wykorzystywania auta do celów prywatnych. Sam może zaliczyć wydatki związane z eksploatacją samochodu do kosztów podatkowych, o ile mają one związek z przychodem. Może też odliczyć połowę VAT od takich wydatków.

Czy pracownik korzystający z auta osiąga przychód

Pan Józef prowadzi działalność gospodarczą. Zatrudnił ostatnio pracownika, który korzysta z samochodu służbowego. Jest to trzyletni benzyniak o pojemności 1,8 litra. Czy w związku z udostępnieniem samochodu pracownikowi, również do celów prywatnych, powinien naliczyć podatek?

TAK

Podatek dochodowy od osób fizycznych dotyczy nie tylko dochodów, które uzyskują podatnicy np. z pracy, z działalności gospodarczej, najmu mieszkania itd., ale również z tzw. nieodpłatnych świadczeń. Mogą to być np. świadczenia, które pracownik otrzymuje od pracodawcy. Nie zawsze są to pieniądze. Chodzi o świadczenia, które mają określoną wartość rynkową. Przykładem takiego świadczenia jest abonament medyczny, albo jak w przypadku pana Józefa, możliwość nieodpłatnego korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych, np. do jazdy na zakupy lub na wakacje. W praktyce ustawa o PIT nakazuje wyceniać tego rodzaju świadczenia, co może być problematyczne. Dlatego od początku 2015 r. w przypadku samochodów obowiązują szczególne zasady rozliczania podatku. Ustawodawca nie każe podatnikom wyceniać wartości rynkowej użyczenia samochodu, jak było do końca 2014 r., ale przyjął pewne zryczałtowane kwoty, w zależności od pojemności silnika pojazdu. I tak, jeśli pracownik korzysta do własnych celów z auta o pojemności silnika do 1600 cm3, należy przyjąć, że uzyskuje miesięczny przychód z tego tytułu w wysokości 250 zł. Jeśli może jeździć samochodem większym, o pojemności silnika powyżej 1600 cm3, to uzyska miesięczny przychód w wysokości 400 zł. Od powyższych kwot będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane