statystyki

Wynajem aut pracownikom to też jest biznes

autor: Łukasz Zalewski06.08.2015, 07:19; Aktualizacja: 06.08.2015, 10:05
Samochód kierowca

Ustawa o VAT nie określa sposobu, w jaki przedsiębiorca ma wyeliminować możliwość używania firmowych samochodów na prywatne potrzebyźródło: ShutterStock

Spółka, która spełnia wszystkie ustawowe wymogi, ma prawo do potrącenia 100 proc. podatku od wydatków eksploatacyjnych. Nie traci tego prawa, jeśli odpłatnie, na rynkowych warunkach, udostępnia samochody zatrudnionym – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Chodziło o firmę, która sprzedaje sadzeniaki ziemniaka. W związku z tym jej pracownicy muszą codziennie spotykać się z hodowcami, kontrolować stan upraw itd. Jeżdżą po całym kraju autami służbowymi. W związku ze zmianami w ustawie o VAT, które weszły w życie 1 kwietnia 2014 r., spółka złożyła w urzędzie skarbowym formularze VAT-26, oświadczając, że wykorzystuje pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej (z czym łączy się prawo do pełnego odliczenia podatku zarówno zawartego w cenie kupowanego samochodu, jak i od wydatków eksploatacyjnych).

Ponadto podpisała z pracownikami umowy o sposobie używania i przechowywaniu samochodów służbowych. Wynika z nich obowiązek prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu (każda jest co miesiąc sprawdzana przez pracodawcę) oraz zakaz wykorzystywania aut do celów prywatnych.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane