statystyki

Wynajem aut pracownikom to też jest biznes

autor: Łukasz Zalewski06.08.2015, 07:19; Aktualizacja: 06.08.2015, 10:05
Samochód kierowca

Ustawa o VAT nie określa sposobu, w jaki przedsiębiorca ma wyeliminować możliwość używania firmowych samochodów na prywatne potrzebyźródło: ShutterStock

Spółka, która spełnia wszystkie ustawowe wymogi, ma prawo do potrącenia 100 proc. podatku od wydatków eksploatacyjnych. Nie traci tego prawa, jeśli odpłatnie, na rynkowych warunkach, udostępnia samochody zatrudnionym – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Chodziło o firmę, która sprzedaje sadzeniaki ziemniaka. W związku z tym jej pracownicy muszą codziennie spotykać się z hodowcami, kontrolować stan upraw itd. Jeżdżą po całym kraju autami służbowymi. W związku ze zmianami w ustawie o VAT, które weszły w życie 1 kwietnia 2014 r., spółka złożyła w urzędzie skarbowym formularze VAT-26, oświadczając, że wykorzystuje pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej (z czym łączy się prawo do pełnego odliczenia podatku zarówno zawartego w cenie kupowanego samochodu, jak i od wydatków eksploatacyjnych).

Ponadto podpisała z pracownikami umowy o sposobie używania i przechowywaniu samochodów służbowych. Wynika z nich obowiązek prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu (każda jest co miesiąc sprawdzana przez pracodawcę) oraz zakaz wykorzystywania aut do celów prywatnych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane