Urzędy kontroli skarbowej mają nowe strony BIP, Polska podpisała umowę z Etiopią o unikaniu podwójnego opodatkowania, Dochody osiągane w ramach aplikacji Uber podlegają PIT

Urzędy kontroli skarbowej mają nowe strony BIP
Wszystkie urzędy kontroli skarbowej (dalej: UKS) mają od 13 lipca nowe podmiotowe strony Biuletynu Informacji Publicznej (dalej: BIP). Zmiany dotyczą m.in. nowej szaty graficznej i jednolitej struktury stron UKS-ów w całym kraju.
Strony BIP zawierają w szczególności informacje dotyczące organizacji i działalności kontroli skarbowej oraz informacje wymagane przepisami ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.). Celem ich uruchomienia było ułatwienie dotarcia do informacji na stronach urzędów kontroli skarbowej. Wygląd stron jest zgodny z identyfikacją wizualną resortu finansów. Strony UKS-ów oparto na jednym systemie zarzadzania treścią, co zapewnia jednolite rozwiązania organizacyjne i techniczne dotyczące redagowania stron i administrowania nimi.
Aby zachować spójność informacji, wybrane zakładki stron prowadzą do informacji zamieszczonych na stronach Ministerstwa Finansów. Wdrożone rozwiązanie pozwala na integrację treści na stronach resortu i jednostek podległych. Strony posiadają własne adresy o zestandaryzowanej nazwie – nazwa miasta połączona z domeną Kskarbowa.gov.pl, np. Bialystok.kskarbowa.gov.pl.
Polska podpisała umowę z Etiopią o unikaniu podwójnego opodatkowania
Minister finansów Mateusz Szczurek oraz minister finansów i rozwoju gospodarczego Etiopii podpisali 13 lipca 2015 r. w Addis Abebie umowę między Rzecząpospolitą Polską a Federalną Demokratyczną Republiką Etiopii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.
Dochody osiągane w ramach aplikacji Uber podlegają PIT
Ministerstwo Finansów informuje, że dochody osób fizycznych uzyskane z tytułu świadczenia usług transportowych z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Uber (cieszącej się coraz większą popularnością) podlegają opodatkowaniu PIT na zasadach przewidzianych w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Osoby, które w ramach tej aplikacji świadczą usługi, przeważnie nie rejestrują działalności gospodarczej i nie ujawniają osiąganych dochodów. MF przypomina, że obowiązek zapłaty podatku od uzyskanych dochodów powstaje niezależnie od spełnienia warunków do wykonywania działalności gospodarczej przewidzianych w ustawie z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) oraz w ustawie z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.).
Oznacza to, że niedopełnienie obowiązku złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej bądź obowiązku uzyskania licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie przewozu osób nie ma wpływu na powstanie i zakres obowiązków podatkowych.