statystyki

Zakupy fundacji nie muszą być powiązane z konkretną transakcją

autor: Łukasz Zalewski15.07.2015, 07:43; Aktualizacja: 15.07.2015, 08:14
Zakupy fundacji nie muszą być powiązane z konkretną transakcją

Zakupy fundacji nie muszą być powiązane z konkretną transakcjąźródło: ShutterStock

Fundacja organizująca cykliczne imprezy, podczas których przeprowadza badania marketingowe dla koncernu tytoniowego, może odliczyć VAT od kupowanych papierosów, nawet jeśli nabyła je po zakończeniu jednego ze spotkań – stwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła fundacji będącej współorganizatorem corocznego festiwalu filmowego. W związku z tym wydarzeniem zawarła ona umowę z jednym z koncernów tytoniowych. Zapewniła mu wyłączność na sprzedaż papierosów oraz przeprowadzenie wśród gości imprezy badań marketingowych. Chodziło o zebranie ankiet od osób palących papierosy.

Impreza zakończyła się 5 grudnia, a fundacja 15 grudnia kupiła 64 paczki papierosów, które – jak później wyjaśniła – były niezbędne do przeprowadzenia badań marketingowych i miały bezpośredni związek z wykonaniem umowy na rzecz koncernu tytoniowego. Z faktury dokumentującej ten zakup odliczyła VAT.

Naczelnik urzędu skarbowego zakwestionował to odliczenie. Uznał, że umowa z koncernem nie przewidywała ponoszenia przez fundację kosztów zakupu i udostępnienia papierosów. Zdaniem organu fundacja mogłaby odliczyć VAT, gdyby wydatek ten miał związek z czynnościami opodatkowanymi.

Podobnie uznali dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi oraz Wojewódki Sąd Administracyjny w Łodzi. Sąd orzekł, że skoro fundacja kupiła papierosy już po imprezie, to nie miała prawa do odliczenia podatku. Ponadto – stwierdził – papierosy w trakcie festiwalu rozdawali przedstawiciele spółki, a nie fundacji. Co więcej, zgodnie z umową fundacja miała jedynie umożliwić przeprowadzenie badań, a nie je przeprowadzić.

NSA nie zgodził się ani z organami, ani z WSA. Sędzia Roman Wiatrowski wyjaśnił, że zakup nie musi być powiązany z jedną, konkretną umową. Podatnicy mogą bowiem robić zapasy towarów i wykorzystać je w przyszłości. Czasem trzeba je uzupełnić. Organy podatkowe nie zbadały, co fundacja zamierza zrobić z zakupionymi papierosami. – Jeśli zakup był związany z jej działalnością opodatkowaną, to będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia. Nie musi to być jednak wydatek związany z konkretną transakcją czy umową – wyjaśnił sędzia Wiatrowski. 

ORZECZNICTWO


Pozostało jeszcze 4% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane