statystyki

Zakupy fundacji nie muszą być powiązane z konkretną transakcją

autor: Łukasz Zalewski15.07.2015, 07:43; Aktualizacja: 15.07.2015, 08:14
Zakupy fundacji nie muszą być powiązane z konkretną transakcją

Zakupy fundacji nie muszą być powiązane z konkretną transakcjąźródło: ShutterStock

Fundacja organizująca cykliczne imprezy, podczas których przeprowadza badania marketingowe dla koncernu tytoniowego, może odliczyć VAT od kupowanych papierosów, nawet jeśli nabyła je po zakończeniu jednego ze spotkań – stwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła fundacji będącej współorganizatorem corocznego festiwalu filmowego. W związku z tym wydarzeniem zawarła ona umowę z jednym z koncernów tytoniowych. Zapewniła mu wyłączność na sprzedaż papierosów oraz przeprowadzenie wśród gości imprezy badań marketingowych. Chodziło o zebranie ankiet od osób palących papierosy.

Impreza zakończyła się 5 grudnia, a fundacja 15 grudnia kupiła 64 paczki papierosów, które – jak później wyjaśniła – były niezbędne do przeprowadzenia badań marketingowych i miały bezpośredni związek z wykonaniem umowy na rzecz koncernu tytoniowego. Z faktury dokumentującej ten zakup odliczyła VAT.

Naczelnik urzędu skarbowego zakwestionował to odliczenie. Uznał, że umowa z koncernem nie przewidywała ponoszenia przez fundację kosztów zakupu i udostępnienia papierosów. Zdaniem organu fundacja mogłaby odliczyć VAT, gdyby wydatek ten miał związek z czynnościami opodatkowanymi.

Podobnie uznali dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi oraz Wojewódki Sąd Administracyjny w Łodzi. Sąd orzekł, że skoro fundacja kupiła papierosy już po imprezie, to nie miała prawa do odliczenia podatku. Ponadto – stwierdził – papierosy w trakcie festiwalu rozdawali przedstawiciele spółki, a nie fundacji. Co więcej, zgodnie z umową fundacja miała jedynie umożliwić przeprowadzenie badań, a nie je przeprowadzić.

NSA nie zgodził się ani z organami, ani z WSA. Sędzia Roman Wiatrowski wyjaśnił, że zakup nie musi być powiązany z jedną, konkretną umową. Podatnicy mogą bowiem robić zapasy towarów i wykorzystać je w przyszłości. Czasem trzeba je uzupełnić. Organy podatkowe nie zbadały, co fundacja zamierza zrobić z zakupionymi papierosami. – Jeśli zakup był związany z jej działalnością opodatkowaną, to będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia. Nie musi to być jednak wydatek związany z konkretną transakcją czy umową – wyjaśnił sędzia Wiatrowski. 

ORZECZNICTWO


Pozostało 4% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane