statystyki

Prewspółczynnik: Więcej pracy, mniej pieniędzy

autor: Łukasz Zalewski15.07.2015, 09:06; Aktualizacja: 15.07.2015, 09:36
Prewspółczynnik: Więcej pracy, mniej pieniędzy

Prewspółczynnik: Więcej pracy, mniej pieniędzyźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2016 r. gminy i miasta będą musiały w rozliczeniach podatku od towarów i usług uwzględniać działalność niepodlegającą VAT. I powinny zacząć się już do tego przygotowywać. Także finansowo

Samorządy odliczą mniej VAT niż obecnie. Niektóre, zwłaszcza małe gminy, mogą w ogóle utracić prawo do odliczenia – ostrzegają eksperci.

Zmiany dotyczące odliczania VAT zostały już uchwalone i ogłoszone (Dz.U. z 2015 r. poz. 605), a wejdą w życie od początku przyszłego roku. Wprowadzają m.in. do rozliczeń gmin i miast prewspółczynnik.

Jak wyjaśnia Krzysztof Mączkowski, skarbnik Łodzi, zgodnie z nowymi regulacjami, aby ustalić, ile można odliczyć VAT, miasto będzie musiało uwzględnić roczny obrót z tytułu czynności opodatkowanych, roczny obrót z tytułu czynności zwolnionych z VAT oraz roczny obrót z tytułu czynności niepodlegających VAT. – W konsekwencji prewspółczynnik będzie miał znaczący wpływ na wysokość odzyskanego podatku, tzn. może znacząco go obniżyć – przyznaje Krzysztof Mączkowski.

Nie dla każdej gminy oznacza on jednak mniejsze kwoty do odzyskania. – Ze względu na mały zakres odliczeń strukturą sprzedaży wprowadzenie prewspółczynnika nie wpłynie znacząco na kwotę odliczeń – przyznaje Agnieszka Januszkiewicz z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Michał Borowski, doradca podatkowy i starszy menedżer w Crido Taxand, uważa, że zmiany w VAT są bardzo istotne, a więc samorządy powinny zacząć jak najszybciej się do nich przygotowywać.

Ograniczone odzyskiwanie


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane