statystyki

Odszkodowanie za zniszczenie firmy jest jak przychód ze sprzedaży akcji

autor: Łukasz Zalewski06.08.2015, 07:19; Aktualizacja: 06.08.2015, 09:59
Zdaniem sądu korzyścią podatnika będzie ewentualna dodatnia różnica między wysokością uzyskanego świadczenia za akcje a wydatkami poniesionymi na ich nabycie

Zdaniem sądu korzyścią podatnika będzie ewentualna dodatnia różnica między wysokością uzyskanego świadczenia za akcje a wydatkami poniesionymi na ich nabycieźródło: ShutterStock

Rekompensata wypłacona akcjonariuszowi spółki, która została doprowadzona do ruiny przez fiskusa, jest opodatkowana. Ale można ją pomniejszyć o koszty nabycia papierów wartościowych – wynika z uzasadnienia wyroku NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny opublikował właśnie pisemne uzasadnienie orzeczenia z 9 kwietnia 2015 r. (sygn. II FSK 732/13), które wzbudziło wiele kontrowersji. Sprawa dotyczyła spółki, która była akcjonariuszem innego przedsiębiorstwa. W wyniku błędnych decyzji organów skarbowych przedsiębiorstwo to przestało istnieć, a jego akcje stały się bezwartościowe. Akcjonariusz zażądał więc od Skarbu Państwa odszkodowania. Po wieloletnim boju sąd powszechny prawomocnym wyrokiem przyznał mu rekompensatę w wysokości 46 mln zł (kwota główna plus odsetki), która następnie została wypłacona. Na tym sprawa by się zakończyła, gdyby nie podatki. Akcjonariusz (spółka) wystąpił bowiem o interpretację, która potwierdziłaby, że od przyznanych mu kwot nie musi płacić podatku dochodowego (CIT).

– Odszkodowanie jest wyłączone z daniny na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) – stwierdził.

Podkreślił też, że odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez fiskusa odpowiada jedynie utraconej wartości akcji, nie powoduje więc zwiększenia jego majątku. Nie ma więc powodu do opodatkowania. Jednak ani organy podatkowe, ani sądy nie przyjęły tej argumentacji.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • wjw(2015-08-06 12:49) Zgłoś naruszenie 00

  Fiskus zawsze bierze...

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-08-06 12:56) Zgłoś naruszenie 00

  Stary numer na dodatkowe okradzenie okradzionego - przy okazji uiszczenia wymuszonej tzw. rekompensaty .
  Przećwiczone , przez mafię - do spółki z łańcuchowymi ze Strasburga , na Zabużanach .

  Odpowiedz
 • maxi(2015-08-24 21:47) Zgłoś naruszenie 00

  Wydawało mi się, że tylko fiskus w takich przypadkach działa na zasadzie prawa złodziejskiego. Niestety widzę, że sądy też. A PONOĆ POLSKA JEST PAŃSTWM PRAWA. Prawa - tylko dla kogo???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane