statystyki

Kontenery bez podatku od nieruchomości

autor: Patrycja Dudek28.08.2017, 16:00
Kontener

Pełnomocnik prezydenta miasta przekonywał, że definicja budowli obejmuje także konteneryźródło: ShutterStock

Przenośne baraki stawiane przez przedsiębiorców w trakcie wykonywania robót nie są budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej – orzekł WSA w Warszawie.

Spór o opodatkowanie kontenerów toczył warszawski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. We wniosku o interpretację poinformował, że w związku z robotami remontowymi stawia na terenie miasta przenośne kontenery: socjalne, sanitarne, szatniowe itp. Wątpliwości dotyczyły tego, czy będą one opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Zakład uważał, że podatek nie jest należny. Podkreślał, że przedmiot opodatkowania musi wyraźnie wynikać z przepisów, a ustawa o podatkach i opłatach lokalnych do opodatkowania kontenerów się nie odnosi.

Innego zdania była prezydent Warszawy. Z wydanej przez nią interpretacji podatkowej wynikało, że kontenery znajdujące się w rękach przedsiębiorcy są budowlami związanymi z działalnością gospodarczą. Fiskus wyciągnął ten wniosek z przepisów prawa budowlanego (art. 3 pkt 3oraz 3 pkt 5). Przekonywał, że budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane