statystyki

Kontenery bez podatku od nieruchomości

autor: Patrycja Dudek28.08.2017, 16:00
Kontener

Pełnomocnik prezydenta miasta przekonywał, że definicja budowli obejmuje także konteneryźródło: ShutterStock

Przenośne baraki stawiane przez przedsiębiorców w trakcie wykonywania robót nie są budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej – orzekł WSA w Warszawie.

Spór o opodatkowanie kontenerów toczył warszawski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. We wniosku o interpretację poinformował, że w związku z robotami remontowymi stawia na terenie miasta przenośne kontenery: socjalne, sanitarne, szatniowe itp. Wątpliwości dotyczyły tego, czy będą one opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Zakład uważał, że podatek nie jest należny. Podkreślał, że przedmiot opodatkowania musi wyraźnie wynikać z przepisów, a ustawa o podatkach i opłatach lokalnych do opodatkowania kontenerów się nie odnosi.

Innego zdania była prezydent Warszawy. Z wydanej przez nią interpretacji podatkowej wynikało, że kontenery znajdujące się w rękach przedsiębiorcy są budowlami związanymi z działalnością gospodarczą. Fiskus wyciągnął ten wniosek z przepisów prawa budowlanego (art. 3 pkt 3oraz 3 pkt 5). Przekonywał, że budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane