statystyki

Podatek od altany na działce zależy od jej usytuowania

autor: Łukasz Zalewski03.07.2015, 19:00
Konieczność zapłaty podatku od działki zależy od tego, czy jest to rodzinny ogród działkowy, czy nie

Konieczność zapłaty podatku od działki zależy od tego, czy jest to rodzinny ogród działkowy, czy nieźródło: ShutterStock

Pan Jakub, mąż i ojciec dwójki dzieci, mieszkaniec Poznania, zastanawia się nad zakupem działki z altaną. Upatrzył z żoną dwie działki, o powierzchni ok. 400 mkw. z domkami o powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 25 mkw. Jedna jest położona na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, na którym swoją działkę mają przyjaciele pana Jakuba, a druga w pięknym otoczeniu lasu. Zaletą tej drugiej jest, że w okresie letnim można w altanie otworzyć mały sklep. – Zastanawiam się, czy trzeba zapłacić podatki od nieruchomości od tych działek i domków, a jeśli tak, to jakie. Słyszałem, że w tym roku zostały wprowadzone jakieś zmiany w opodatkowaniu – pyta pan Jakub.

Każda z działek, o które pyta podatnik, będzie odmiennie opodatkowana. Zmiany, o których słyszał pan Jakub, dotyczą wyłącznie altan położonych na działkach na terenie rodzinnych ogrodów działkowych i obowiązują od 30 kwietnia tego roku. Chodzi o nowelizację prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw, której celem było doprecyzowanie przepisów dotyczących m.in. procesu budowlanego i opodatkowania altan.

Przed nowelizacją wszyscy przyjmowali, że budowa domku o powierzchni nieprzekraczającej 25 mkw. (czyli altany) na terenie rodzinnych ogrodów działkowych położonych w mieście lub o powierzchni 35 mkw. jeśli ogród był poza miastem, nie wymaga pozwolenia na budowę. Ponadto taka altana była zwolniona z podatku od nieruchomości.

Zamieszanie wprowadził wyrok NSA z 9 stycznia 2014 r., w którym sąd wskazał, że nie ma w przepisach definicji pojęcia „altana”. Uznał więc, że trzeba zastosować definicję językową pojęcia „altana”. To oznacza – wyjaśnił NSA – że należy przez nią rozumieć budowlę o lekkiej konstrukcji, często ażurową, stawianą w ogrodzie, przeznaczoną do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem. Taka definicja oznaczała, że domek letniskowy nie może być altaną, co miało swoje skutki. Mimo że domek nie przekraczał powierzchni wskazanej w przepisach (25 lub 35 mkw.), to NSA nakazał jego rozbiórkę, ponieważ nie była to lekka ani ażurowa konstrukcja.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • stan(2015-07-05 21:57) Zgłoś naruszenie 10

  komuś z platfusów zależy bardzo by zlikwidowac ogrody działkowe a,że jeszcze nie zlikwidowali to zasługa sanmych działkowców,że protestowali i kopac\zka znowu obiecała i jak zwykle wykreci się gdy przyjdzie do decyzji. Jestem wyborca {Po ale nie znosze łgarst platfusów

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-07-06 21:04) Zgłoś naruszenie 01

  Jeśli są okna i drzwi , to obiekt jest ażurowy .

  Odpowiedz
 • cba(2015-07-05 15:29) Zgłoś naruszenie 01

  Podatek od altany z pewnością nie zależy od jej usytuowania na działce, co sugeruje tytuł. Powoływanie się na wyrok sądu NSA, bez informacji jakiej sprawy dotyczył, bez numeru sprawy, z wyrokiem rozbiórki, nie daje rzetelnej informacji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane