statystyki

Podatek od nieruchomości wymaga gruntownych porządków

autor: Michał Nielepkowicz06.07.2015, 09:50; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:59

Sejmowa komisja kultury fizycznej, sportu i turystyki przygotowała projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane (druk sejmowy nr 3539). Dotyka on skomplikowanego zagadnienia opodatkowania podatkiem od nieruchomości kolei linowych i wyciągów narciarskich. Są to złożone obiekty stanowiące urządzenia techniczne, które posiadają również części budowlane – fundamenty i podpory.

 Przepisy prawa budowlanego, do którego odsyłają przepisy podatkowe, nie pozostawiają wątpliwości, że budowlą są jedynie części budowlane takich urządzeń technicznych, nawet jeżeli nazwa kolei linowej czy wyciągu narciarskiego nie występuje w katalogu budowli. Na gruncie podatkowym skomplikowana, niejednoznaczna i przede wszystkim wadliwa konstrukcja przepisów dotyczących zakresu opodatkowania podatkiem od nieruchomości doprowadziła niestety do wypracowania podejścia, że budowlą „podatkową” jest coś więcej. Ustawa podatkowa odsyła bowiem w pierwszej kolejności do definicji obiektu budowlanego zawartej w prawie budowlanym. A tam obiektem budowlanym jest budowla (wspomniane już części budowlane urządzeń technicznych) stanowiąca „całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami”. Na tej podstawie w orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęło się, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają wszystkie elementy wyciągu tworzące całość techniczno-użytkową (tak np. NSA w wyroku z 14 lutego 2012 r., sygn. akt II FSK 1589/10, czy WSA w Gliwicach w wyroku z 5 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Gl 1217/13). Dlatego proponowana w omawianym projekcie zmiana dopisująca wprost koleje linowe i wyciągi narciarskie jako urządzenia techniczne, których części budowlane są budowlą, słusznie czerpie z dotychczasowych doświadczeń związanych z opodatkowaniem elektrowni wiatrowych.

We wrześniu 2005 r. nowelizując prawo budowlane, dopisano wprost elektrownie wiatrowe jako przykład urządzenia technicznego, którego tylko części budowlane stanowią budowlę. W efekcie zabieg ten odwrócił niekorzystny dla podatników trend w orzecznictwie dopuszczający opodatkowanie podatkiem od nieruchomości również wysokowartościowych części technicznych tych obiektów. Dlatego projektowana obecnie zmiana, przy jednoczesnej zmianie katalogu obiektów budowlanych w załączniku do prawa budowlanego, poprzez wskazanie, że stanowią je wyłącznie części budowlane kolei linowych i wyciągów narciarskich, powinna zrealizować zakładane cele w postaci opodatkowania jedynie części budowlanych tych urządzeń i raz na zawsze wyeliminować wątpliwości w tym zakresie. Zanim jednak przyniesie to zakładany skutek, podatnicy będą mogli wykorzystać inną zmianę prawa budowlanego, która niedawno weszła w życie. Obowiązująca od 28 czerwca br. zmiana wykreśla warunek tworzenia całości techniczno-użytkowej z definicji budowli jako obiektu budowlanego.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane