statystyki

Wyższa stawka VAT na wyroby medyczne od 2016 roku

autor: Krzysztof Biernacki29.06.2015, 09:25; Aktualizacja: 29.06.2015, 09:47

Dopóki ustawodawca nie zmieni VAT na wybrane towary, dopóty fiskus nie może żądać zapłaty według wyższych stawek. Inaczej byłoby, gdyby wyrok zapadł ze skargi podatnika na niezgodność krajowych regulacji z unijnymi.

Wydany 4 czerwca wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (sprawa C-678/13) ma charakter częściowo korzystny dla polskich podatników. Trybunał za zasadne uznał bowiem tylko niektóre zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące obniżonej stawki VAT na sprzęty medyczne i pomocnicze oraz nielecznicze produkty farmaceutyczne. W konsekwencji w znacznej części zarzuty Komisji zostały oddalone, a stawki muszą się zmienić wyłącznie w odniesieniu do: kroplomierzy, rozpylaczy i termoforów, soczewek kontaktowych i szkieł, ale tylko tych, które nie służą do korekty wzroku, oraz cystyny i cysteiny, jeśli są one składnikiem innych wyrobów farmaceutycznych.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane