Wniesienie gruntu z rozpoczętą budową jest opodatkowane

autor: Katarzyna Bajak29.06.2015, 07:21; Aktualizacja: 29.06.2015, 08:36

Nie można mówić o zorganizowanej części firmy, gdy budynek jest niewykończony i nie pełni funkcji użytkowej – orzekł NSA. Sąd odwołał się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. akt C – 444/10), z którego wynikało, co należy rozumieć pod pojęciem przekazania całości lub części aktywów. Obejmuje ono przekazanie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo zdolne prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą – wyjaśnił TSUE.

Sprawa dotyczyła wspólników spółki cywilnej, którzy kupili grunt z rozpoczętą na niej budową. Planowali założyć spółkę komandytową i wnieść do niej nieruchomość wraz z listami intencyjnymi, w których zobowiązali partnerów biznesowych do zawarcia umów najmu powierzchni biurowych oraz magazynowych w powstającym obiekcie. Planowali też wnieść pozwolenie na budowę oraz umowę z wykonawcą prac budowlanych. Wspólnicy uważali, że aport będzie zwolniony z podatku na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ przedmiotem zbycia będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 ust. 27e tej ustawy.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane