Podatek katastralny w Polsce kwestią czasu?

14.06.2015, 16:00; Aktualizacja: 22.10.2015, 10:58

Kwestia zastąpienia w Polsce podatku od nieruchomości, wraz z podatkiem rolnym i leśnym podatkiem katastralnym, posiada już swoją bogatą i dość długą historię. Pomimo tego proces ten wciąż pozostaje w martwym punkcie. Co więcej, w dalszym ciągu niewiele wskazuje na to, by stan ten w przewidywalnej perspektywie miał ulec zmianie, co jest dobrą wiadomością dla rodzimych właścicieli nieruchomości.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:RynekPierwotny.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (112)

  • Plebss(2015-06-15 01:27) Zgłoś naruszenie 160

    Mieszkam w domu po rodzicach. Zarsbiam 2 tys. Mam zone i dziecko. Myslicie ze zaplace? Z czego?!!!

    Odpowiedz
  • strachsiębać(2015-06-15 17:23) Zgłoś naruszenie 151

    Zgodnie z sugestią autora chętnie zapłacę 1 proc. katastru, ba, a nich i 2 proc. będzie, zaraz potem jak tylko państwo polskie zapłaci mi za moją ciężka pracę tyle, ile dostaje Niemiec, Norweg, Duńczyk czy Szwajcar, a nie ten psi grosz jak ochłap dla niewolnika.

    Odpowiedz
  • alina(2015-06-14 22:55) Zgłoś naruszenie 120

    Zyczę sobie dochodów zgodnych ze standardami europejskimi. Najniższe w Niemczech to 8.5 EU za godzinę,co daje 5984PLN brutto.To jest kwota jaka powinien zarobić Polak najniżej opłacany,przy założeniu ,że pracuje 8 godzin dziennie przez 22 dni w miesiącu. W Polsce takiej kwoty nie osiąga średnia krajowa płaca,która i tak podwyższana jest przez wynagrodzenia wszelkiej maści prezesów. Zatem z czym do takich porównań i w ogóle jakim prawem w tym dzikim ,mafijnym państwie używa się terminu - EUROPEJSKIE STANDARDY.

    Odpowiedz
  • pola(2015-06-15 15:32) Zgłoś naruszenie 120

    W Polsce ten podatek zniszczyłby 80% społeczeństwa,bo niejednokrotnie jak już się budowało to w większosci duże domy wielopokoleniowe systemem gospodarczym. Od kilku do nawet kilkunastu lat.trwała budowa,wszystkie pieniądze ładowało się w budowę byle tylko mieć swoje,a teraz mielibyśmy płacić taki haracz.
    Większość domów starego typu to tzw kostki 160-200 m kwadratowych gdzie miały mieszkać dzieci,rodzice i dziadkowie.
    Gdy osoby starsze umierają niejednokrotnie zostaje młoda rodzina sama z dziećmi i gdyby musiała zapłacić np.5 tyś przy nędznych polskich zarobkach poszłaby z torbami.
    Teraz buduje się raczej małe domy ale za to luksusowe z dachówką,z gładziami itp.itd więc jak oszacują taki nowy dom wysoko to też tego większość nie wytrzyma.Tym bardziej że już teraz wielu ma problem ze spłatą kredytów zaciągniętych na budowę.
    Zbankrutują też starsze osoby które mają np.mieszkania w dużych miastach,gdzie ceny mieszkań są kolosalne z czego niby te osoby miałyby zapłacić???Starych drzew się nie przesadza a ludzi można???
    Czy to chodzi o to żeby pozbawić Polaków majątków pokoleń i niech przyjadą Niemcy ,Holendrzy itd.z tłustymi emeryturami lub bogacze bo nas na taki podatek nie stać.
    A do tego sztab kolejnych urzędasów do obsługi tego zdzierstwa obywateli,których pensje kosztowałyby krocie i pochłonęły większość tego podatku.

    Odpowiedz
  • gosc(2015-06-16 11:09) Zgłoś naruszenie 120

    zbierzmy się w grupę i wykastrujmy ich wszystkich. Zamiast myśleć ch... będą myśleć głową.

    Odpowiedz
  • tomasz(2015-06-15 17:20) Zgłoś naruszenie 110

    przeciez kataster to nacjonalizacja tylko odłożona w czasie.
    jesli co roku mam placic 1% wartosci nieruchomosci to w 100 lat zaplace 100% wartosci nieruchomosci.

    a uzytkowanie wieczyste - tez bylo w wysokosci 1% wartosci nieruchomosci.

    gminy sprzedawaly cos co bylo uzytkowaniem wieczystym na "wlasnosc'. dzieki temu nie trzeba bylo placic 1% rocznie wartosci gruntu pod domem.

    a teraz ponownie beda kazac placic 1% wartosci, czyli po prostu nacjonalizacja "wlasnosci"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niby kamienicznik(2015-06-15 18:09) Zgłoś naruszenie 80

    Jeżeli dochody Polaków będą podobne do pozostałych, rozwiniętych krajów europejskich, to słusznym będzie przejście do systemu katastralnego. W dalszym ciągu rządzący widzą społeczeństwo jako stado baranów, które można bezkarnie strzyc nie dwa, trzy razy w roku lecz codziennie.

    Odpowiedz
  • Pawłas(2015-06-15 15:34) Zgłoś naruszenie 60

    Chyba autorze jesteś ************* **** Ci w dupe i na imie.

    Odpowiedz
  • Skoczybruzda(2015-06-16 14:23) Zgłoś naruszenie 60

    Gdyby jakiś bandycki rząd wprowadził ten bandycki podatek byłby to koniec dla większości Polaków i o to chodzi,by zlicytować domy i mieszkania polskie bo czekają na nie żydki."Wycenić" cenami z kosmosu daną nieruchomość a potem zadłużyć bo właściciela nie będzie stać zapłacić haraczu i w końcu zlicytować a ty do przytułku.Wtedy dopiero będzie sajgon.Do tego dążą.!!!

    Odpowiedz
  • edward(2015-06-14 23:08) Zgłoś naruszenie 51

    Precz z ******* z PObandy ,wy,,,bac ich z Polski

    Odpowiedz
  • a(2015-06-15 16:01) Zgłoś naruszenie 40

    Dzierżawa z tytułu wieczystego użytkowania gruntu też już nie mało, nawet 3,20zł z m2.
    Ciekawie czemu urzad miasta warszawy nie wprowadza podwyżek wszędzie tylko wybiórczo, po cichu, żebyśmy nie wyszli na uice i nie zaczęli protestować? Czemu w warszawie nikt nie chce uregulować gruntów na których stoją spółdzielcze bloki?

    Odpowiedz
  • Roza(2015-06-14 23:48) Zgłoś naruszenie 40

    Najpierw niech państwo zapewni godziwe zarobki a potem ściąga od ludzi pieniądze z podatku katastralnego.
    Już i tak na dzisiejszy dzień państwo nasze jest krwiożercze i ludzie są obłożeni wysokimi podatkami. Niech nasi ministrowie lepiej zastanowią się jak zrobić, aby emeryt, który dorobił się przez całe życie jakiegoś majątku jako zabezpieczenia starości mógł nie wydawać swojej krwawicy na zachłannych lekarzy. To chyba już wystarczy!!!

    Odpowiedz
  • redbull(2015-06-15 14:56) Zgłoś naruszenie 40

    konkluzja świadczy o bezmyślności autora: nowy podatek będzie bardzo wysoki, wielu nie będzie na niego stać ale należy go wprowadzić aby osiągnąć "parametry rynku korespondujące ze standardami krajów o zaawansowanym stopniu rozwoju" !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jdjdj(2015-06-15 10:57) Zgłoś naruszenie 30

    Lapy precz od tego co moje bandyci!

    Odpowiedz
  • zygi123(2015-06-15 16:31) Zgłoś naruszenie 30

    najpierw niech podniosą kwotę wolną od podatku, a potem wprowadzają katastry. W europie zachodniej właśnie tak jest.

    Odpowiedz
  • wynalazca(2015-06-15 00:08) Zgłoś naruszenie 20

    Hehehe,te Dziadek,wiesz co powstanie? mnóstwo pustostanów, wyludnienie,już teraz to obserwuje w wielu miastach,brak młodzieży na ulicach,puste domy,wszyscy za granicą,później samorządy będą to sprzedawać za grosze chętnym na biznes z ulgami,czyli państwo ukradnie obywatelom, a da cwaniakom za friko, zwykła kradzież z bronią w ręku, a tą bronią jest durne prawo,tylko te inwestycje się nie opłacą bo nie będzie ludzi,bo żeby był biznes muszą być ludzie,ściągniecie czarnych,białych,żółtych,proszę bardzo,tylko taki numer udał się tylko Niemcom,Francuzom,Anglikom,tu w Polsce barierą jest klimat,jakby ludzie z innych regionów świata chcieli tutaj mieszkać już dawno by się przenieśli,no chyba że w Palestynie robi się gorąco i jest potrzeba przeprowadzki to całkiem zmienia postać i cel takiej kradzieży

    Odpowiedz
  • Romuald Myga(2015-06-14 22:45) Zgłoś naruszenie 10

    Jeżeli osiągniemy poziom Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, inaczej mówiąc ich młodzież za pracą będzie emigrowała do Polski mozemy wprowadzać podatek katastralny. W aktualnej sytuacjii mówienie o jego akceptacji to najzwyklejszy sowietyzm, banksteryzm mający napędzić kapitał bankom. Tylko ja to w Polsce rozumiem?

    Odpowiedz
  • obywatel(2015-06-15 19:14) Zgłoś naruszenie 10

    Jedyną grupą dla której podatek katastralny jest korzystny, są rzeczoznawcy majątkowi, którzy od lat gardłują za wprowadzeniem tego podatku. Jednakże wprowadzenie tego podatku, ze względu na jego powszechność, miałoby katastrofalny skutek dla społeczeństwa. Jak trafnie wskazał autor, wymiar podatku w skali 1% sprawia, że statystyczny Polak jeden miesiąc w roku pracuje na wymiar podatku. Nadto wprowadzenie podatku wymaga całkowitej integracji systemów egib- ewidencji gruntów i budynków i swkw - systemu wpisów w księgach wieczystych, co ze względu na zapóźnienia stanów swkw, brak ujawnienia lokali, mieszkań, nieprawidłowe powierzchnie dzialek, a nawet prowadzenie różnych ksiąg dla tych samych nieruchomości (tak, to się zdarza) jest na chwilę obecną utrudnione. Wreszcie wprowadzenie podatku katastralnego będzie wymagało powołania kolejnego urzędu, względnie urzędów, co będzie kosztowało olbrzymie pieniądze. Wreszcie pragnę zaznaczyć na arbitralność w określaniu wartości nieruchomości przez rzeczoznawców majątkowych - w zależności jakich nieruchomości użyją i jakich wag cech, taka wartość szacunkowa nieruchomości wyjdzie. Olbrzymie pole do nadużyć, i nie posądzam nikogo o złe skłonności, lecz celowe i świadome generowanie kolejnej olbrzymiej szarej strefy jest zbrodnią na polskim systemie fiskalnym. Bo między bajki można włożyć koncepcję tzw. samoustalania wartości nieruchomości - każdy mój rodak zadeklaruje 1 zł. Ale koronny argument jest następujący - Polacy są na podatek katastralny za ubodzy. Podatek katastrlany jest wprowadzany w państwach o wysokim dochodzie PKB na osobę, gdzie nie jest tak monstrualnym obciążeniem. Wg moich ocen, a w nieruchomościach siedzę od 12 lat, wstępne rozważenia n/t wprowadzenia podatku katastralnego możnaby przeprowadzić w 2040 roku...albo czeka nas kolejna emigracja, i pusty kraj pustych mieszkań, bo chyba do tego zmierzają nasi politycy.

    Odpowiedz
  • do 79 moje zdanie(2015-06-16 13:05) Zgłoś naruszenie 10

    Kilkadziesiąt to płaci się na wsi, gdzie budynek stoi na gruncie rolnym. Ja w mieście mam budynek na TERENACH MIESZKANIOWYCH 2500m2 i płace 1400zł/rok. Widzisz tylko czubek własnego wiejskiego nochala.

    Odpowiedz
  • Jasiek(2015-06-14 22:15) Zgłoś naruszenie 00

    To chyba nowe pomysły nowego rządu

    Odpowiedz