statystyki

SKA wystąpią o zwrot PCC nawet po przedawnieniu

autor: Andrzej Dębiec, Sławomir Mikołajuk18.05.2015, 10:12; Aktualizacja: 18.05.2015, 10:59
Prawo

Trybunał w Luksemburgu: Spółka komandytowo-akcyjna to spółka kapitałowa, a nie osobowa.źródło: ShutterStock

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka kapitałowa, a nie osobowa. Tak jednoznacznie rozstrzygnął trybunał w Luksemburgu. Podatek od czynności cywilnoprawnych pobierano więc bezpodstawnie.

Andrzej Dębiec, partner, kancelaria Hogan Lovells

Andrzej Dębiec, partner, kancelaria Hogan Lovells

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 22 kwietnia wydał wyrok w sprawie spółki Drukarnia Multipress Sp. z o.o. (sygn. akt C 357/13). Wynika z niego, że polska spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA) powinna być uznana za spółkę kapitałową w rozumieniu dyrektywy 2008/7/WE dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, a co za tym idzie, nie powinna płacić podatku od czynności cywilnoprawnych przy restrukturyzacji. Wyrok ten daje podmiotom prawo do wystąpienia o zwrot nienależnie pobranego PCC wraz z odsetkami. Co ważne, w przypadku zastosowania trybu zwrotu określonego w art. 74 ordynacji podatkowej istnieją przesłanki do odzyskania podatku również wtedy, gdy rozliczenia podatkowe będące podstawą żądania zwrotu w świetle zasad ogólnych określonych w ordynacji podatkowej uległy już przedawnieniu. Analiza przepisów ordynacji podatkowej w tym zakresie prowadzi bowiem do wniosku, że pięcioletni termin przedawnienia nie dotyczy zwrotu nadpłaty powstałej wskutek orzeczenia TSUE, gdyż nadpłata w tym przypadku powstaje dopiero w momencie publikacji orzeczenia.

W czym rzecz


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane