statystyki

Spółki jawne wciąż płacą PCC

autor: Patrycja Dudek23.03.2015, 07:41; Aktualizacja: 23.03.2015, 08:42
Spółki uważały, że danina została pobrana nienależnie

Spółki uważały, że danina została pobrana nienależnieźródło: ShutterStock

Spółka jawna nie jest kapitałową i dlatego wszelkie restrukturyzacje z jej udziałem podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Tak orzekł NSA

Obydwa składy orzekające uznały, że nie można przenosić na wszystkie spółki osobowe wniosków dotyczących spó- łek komandytowo-akcyjnych. Te ostatnie zostały uznane za kapitałowe, bo są tworami hybrydowymi, a spółka jawna nie.

Sprawy, które trafiły do NSA, dotyczyły takich samych stanów faktycznych. Chodziło o spółki z o.o., których kapitał zakładowy został podwyższony wskutek wniesienia aportem przedsiębiorstw spółek jawnych. W związku z podwyższeniem kapitału notariusz pobrał w 2010 i 2011 r. podatek.

Spółki uważały, że danina została pobrana nienależnie. Powołały się na zwolnienie dla czynności restrukturyzacyjnych, przewidziane w dyrektywie kapitałowej 2008/07/WE i implementowane do ustawy o PCC. Od 2009 r. spółki kapitałowe nie muszą płacić podatku od czynności restrukturyzacyjnych polegających na łączeniu, przekształceniach i wnoszeniu przedsiębiorstw lub ich zorganizowanych części albo udziałów i akcji.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane