18 kwietnia podatnik otrzymał zaliczkę. Czy jeżeli przed końcem kwietnia wyda towar, to musi wystawić fakturę zaliczkową? Czy może wystawić jedynie fakturę końcową?
Obowiązek wystawiania faktur zaliczkowych wynika z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z nim podatnik musi wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w art. 106b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o VAT (w szczególności otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem sprzedaży na rzecz innego podatnika VAT, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze).
Termin wystawiania faktur zaliczkowych upływa 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy. Pojawia się więc pytanie, czy obowiązek wystawiania faktur zaliczkowych w tym terminie istnieje, jeżeli w miesiącu otrzymania całości lub części zapłaty dojdzie do dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi?
Przyjmuje się, że nie. Przykładem mogą być interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 maja 2014 r. (nr IPPP3/443-186/14-2/SM) oraz z 16 września 2014 r. (nr IPPP1/443-857/14-2/IGo). W pierwszej czytamy, że „gdy w tym samym okresie rozliczeniowym (miesiącu) spółka otrzyma zaliczkę na poczet dostawy i dokona samej dostawy towaru, nie ma obowiązku wystawienia odrębnej faktury na udokumentowanie zaliczki (termin na wystawienie faktury zaliczkowej i końcowej jest taki sam). Spółka może wystawić jedną fakturę, zawierającą elementy, o których mowa w art. 106e-106f ustawy, w której opodatkuje całość dokonanej dostawy”.
Podatnik nie musi więc wystawiać faktury zaliczkowej. Wystarczy jedna faktura końcowa i rozliczenie jej na zasadach ogólnych.
Podstawa prawna
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).