statystyki

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika – czy to pozorna równowaga

autor: Maciej Guzek, Mariusz Stefaniak13.04.2015, 10:37; Aktualizacja: 13.04.2015, 11:27

W Sejmie rozpatrywany jest przygotowany z inicjatywy prezydenta RP projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Przewiduje on dodanie do przepisów ordynacji regulacji stanowiącej, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika (zasada in dubio pro tributario). Jak ocenił sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Olgierd Dziekoński, przedstawiając przedmiotowy projekt w Sejmie – wprowadzenie omawianej zasady będzie oznaczać istotną, diametralną zmianę w podejściu do podatnika. Nie jest to jedyna opinia, w świetle której wprowadzenie omawianej zasady będzie miało charakter rewolucyjny i przyczyni się do zwiększenia równowagi pomiędzy podatnikami oraz organami podatkowymi. W tym kontekście zasadne wydaje się pytanie: czy praktyczne konsekwencje planowanej nowelizacji rzeczywiście będą znaczące?

Przede wszystkim należy wskazać, że zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, jakkolwiek niewpisana dotąd w treść ordynacji podatkowej, jest uznawana za obowiązującą regułę postępowania podatkowego. Omawiana zasada została wywiedziona przez doktrynę prawa podatkowego z obecnie obowiązujących przepisów ordynacji (w tym z art. 21 par. 2–3 zawierających domniemanie wysokości podatku wynikającego z rzetelnie i prawidłowo wypełnionej deklaracji) i jest również uznawana za obowiązującą przez sądy administracyjne (przykładowo – w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 2065/06). Niemniej w praktyce powoływanie się na przedmiotową zasadę przez podatników rzadko przynosi efekty. Wynika to z faktu, że organy podatkowe przeważnie wydają się nie dostrzegać wątpliwości, które należałoby rozstrzygnąć w sposób korzystny dla podatnika. Można zatem stwierdzić, że istotna jest przede wszystkim praktyka stosowania prawa i podejście do interpretowania przepisów podatkowych. Można mieć zatem obawy, czy nadanie omawianej zasadzie rangi obowiązującego przepisu wiele zmieni. Nawet bowiem wówczas, gdy nowelizacja ordynacji podatkowej zostanie zaimplementowana, nadal w gestii organów podatkowych będzie pozostawać ocena, czy w danej sprawie zaistniały jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów podatkowych.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane