statystyki

Wybrane akty wykonawcze do ustawy o VAT

autor: Radosław Kowalski23.03.2015, 09:29; Aktualizacja: 23.03.2015, 09:33
W ramach codziennego funkcjonowania przedsiębiorcy muszą podejmować decyzje dotyczące zasad opodatkowania wykonywanych świadczeń, w tym w szczególności zastosowania prawidłowej stawki VAT względnie zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W ramach codziennego funkcjonowania przedsiębiorcy muszą podejmować decyzje dotyczące zasad opodatkowania wykonywanych świadczeń, w tym w szczególności zastosowania prawidłowej stawki VAT względnie zwolnienia od podatku od towarów i usług.źródło: ShutterStock

Rozporządzenia dostępne na http://edgp.gazetaprawna.pl

Pośród źródeł powszechnie obowiązującego prawa, w tym prawa podatkowego, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. nr 78, poz. 483 ze zm.) wymienia, oprócz ustaw i ratyfikowanych umów międzynarodowych, rozporządzenia. Są to akty wykonawcze, które wydawane są przez Radę Ministrów lub poszczególnych ministrów na podstawie uprawnienia udzielonego im w przepisach ustawy. Podkreślić należy, że dla wprowadzenia rozporządzenia do obrotu prawnego (jako źródła prawa) ustawa musi wskazać, kto i w jakim zakresie ma taki akt wykonawczy wydać. Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) zawiera wiele przepisów, poprzez które ustawodawca udziela ministrowi finansów umocowania do wydania rozporządzenia wykonawczego. Zaznaczyć trzeba, że takie odesłanie do przepisów wykonawczych nie stanowi naruszenia zasady zapisanej w ustawie o VAT, w myśl której ulgi i zwolnienia podatkowe udzielone na podstawie odrębnych ustaw nie mają zastosowania do podatku od towarów i usług.

Kontynuując cykl komentarzy podatkowych, omawiamy przepisy wykonawcze do ustawy o VAT. W tej części przybliżone zostały rozporządzenia dotyczące samochodów, wystawiania faktur oraz stosowania zwolnień w VAT, a także obniżonych stawek podatku od towarów i usług.

Rozporządzenia dotyczące samochodów uzupełniają i modyfikują postanowienia ustawy w zakresie klasyfikowania pojazdów samochodowych na potrzeby VAT. W regulacjach takich aktów prawnych minister finansów, działając z upoważnienia ustawodawcy, określił warunki, których wypełnienie powoduje, że podatnik, przy nabywaniu samych pojazdów, ale i świadczeń związanych z ich używaniem, eksploatacją, naprawami itp., nie limituje podatku naliczonego wskaźnikiem 50 proc. O ile unormowanie w odrębnym rozporządzeniu zasad sporządzania informacji VAT-26 nie budzi zastrzeżeń, o tyle zastanawiające jest to, z jakiego powodu minister finansów potrzebował aż dwóch aktów wykonawczych, by zidentyfikować samochody pomocy drogowej i pogrzebowe, wobec których ma zastosowanie 100-proc. naliczony podatek od towarów i usług. W przekazywanym komentarzu, nie zagłębiając się nadmiernie w pobudki, jakimi kierował się minister, omawiamy to, co najważniejsze dla samych podatników, czyli warunki, jakie muszą być spełnione, aby rozliczanybył cały VAT.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane