statystyki

Wybrane akty wykonawcze do ustawy o VAT

autor: Radosław Kowalski23.03.2015, 09:29; Aktualizacja: 23.03.2015, 09:33
W ramach codziennego funkcjonowania przedsiębiorcy muszą podejmować decyzje dotyczące zasad opodatkowania wykonywanych świadczeń, w tym w szczególności zastosowania prawidłowej stawki VAT względnie zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W ramach codziennego funkcjonowania przedsiębiorcy muszą podejmować decyzje dotyczące zasad opodatkowania wykonywanych świadczeń, w tym w szczególności zastosowania prawidłowej stawki VAT względnie zwolnienia od podatku od towarów i usług.źródło: ShutterStock

Rozporządzenia dostępne na http://edgp.gazetaprawna.pl

Pośród źródeł powszechnie obowiązującego prawa, w tym prawa podatkowego, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. nr 78, poz. 483 ze zm.) wymienia, oprócz ustaw i ratyfikowanych umów międzynarodowych, rozporządzenia. Są to akty wykonawcze, które wydawane są przez Radę Ministrów lub poszczególnych ministrów na podstawie uprawnienia udzielonego im w przepisach ustawy. Podkreślić należy, że dla wprowadzenia rozporządzenia do obrotu prawnego (jako źródła prawa) ustawa musi wskazać, kto i w jakim zakresie ma taki akt wykonawczy wydać. Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) zawiera wiele przepisów, poprzez które ustawodawca udziela ministrowi finansów umocowania do wydania rozporządzenia wykonawczego. Zaznaczyć trzeba, że takie odesłanie do przepisów wykonawczych nie stanowi naruszenia zasady zapisanej w ustawie o VAT, w myśl której ulgi i zwolnienia podatkowe udzielone na podstawie odrębnych ustaw nie mają zastosowania do podatku od towarów i usług.

Kontynuując cykl komentarzy podatkowych, omawiamy przepisy wykonawcze do ustawy o VAT. W tej części przybliżone zostały rozporządzenia dotyczące samochodów, wystawiania faktur oraz stosowania zwolnień w VAT, a także obniżonych stawek podatku od towarów i usług.

Rozporządzenia dotyczące samochodów uzupełniają i modyfikują postanowienia ustawy w zakresie klasyfikowania pojazdów samochodowych na potrzeby VAT. W regulacjach takich aktów prawnych minister finansów, działając z upoważnienia ustawodawcy, określił warunki, których wypełnienie powoduje, że podatnik, przy nabywaniu samych pojazdów, ale i świadczeń związanych z ich używaniem, eksploatacją, naprawami itp., nie limituje podatku naliczonego wskaźnikiem 50 proc. O ile unormowanie w odrębnym rozporządzeniu zasad sporządzania informacji VAT-26 nie budzi zastrzeżeń, o tyle zastanawiające jest to, z jakiego powodu minister finansów potrzebował aż dwóch aktów wykonawczych, by zidentyfikować samochody pomocy drogowej i pogrzebowe, wobec których ma zastosowanie 100-proc. naliczony podatek od towarów i usług. W przekazywanym komentarzu, nie zagłębiając się nadmiernie w pobudki, jakimi kierował się minister, omawiamy to, co najważniejsze dla samych podatników, czyli warunki, jakie muszą być spełnione, aby rozliczanybył cały VAT.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane