statystyki

Zmiana przeznaczenia pozwala na obniżenie stawki VAT

autor: Lidia Jarmołowicz16.03.2015, 07:30; Aktualizacja: 11.06.2015, 10:41

Jeśli w trakcie budowy zapadnie decyzja, że budynek będzie miał jednak charakter mieszkalny, a nie użytkowy, to należy skorygować wystawione wcześniej faktury – orzekł WSA we Wrocławiu.

Sprawa dotyczyła spółki będącej generalnym wykonawcą robót budowlano-instalacyjnych i konserwatorskich. Początkowo przeważająca część budynku miała charakter użytkowy, ale w trakcie realizacji inwestycji inwestor zdecydował o zmianie proporcji – dominowała powierzchnia mieszkalna. W związku z tym spółka zamierzała wystawić faktury korygujące do faktur wystawionych przed wydaniem decyzji zatwierdzającej projekt zamienny. Korekta miała polegać na zmianie stawki VAT – z podstawowej na obniżoną, właściwą dla budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie zgodził się ze spółką. Argumentował, że w momencie powstania obowiązku podatkowego z tytułu robót wykonanych zanim doszło do zmiany przeznaczenia budynku, właściwa była podstawowa stawka VAT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał rację spółce. Skoro budynek, który pierwotnie był przeznaczony w większości na lokale użytkowe, zmienił swoje przeznaczenie na budynek mieszkalny, to należy dokonać korekty faktur wystawionych przed tą zmianą – orzekł WSA. Zdaniem sądu, decyzja zmieniająca proporcje w powierzchni budowanego budynku jednoznacznie potwierdza, że jest to budynek o charakterze mieszkalnym.

Wyrok jest nieprawomocny.


Pozostało jeszcze 5% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane