statystyki

Zmiana przeznaczenia pozwala na obniżenie stawki VAT

autor: Lidia Jarmołowicz16.03.2015, 07:30; Aktualizacja: 11.06.2015, 10:41

Jeśli w trakcie budowy zapadnie decyzja, że budynek będzie miał jednak charakter mieszkalny, a nie użytkowy, to należy skorygować wystawione wcześniej faktury – orzekł WSA we Wrocławiu.

Sprawa dotyczyła spółki będącej generalnym wykonawcą robót budowlano-instalacyjnych i konserwatorskich. Początkowo przeważająca część budynku miała charakter użytkowy, ale w trakcie realizacji inwestycji inwestor zdecydował o zmianie proporcji – dominowała powierzchnia mieszkalna. W związku z tym spółka zamierzała wystawić faktury korygujące do faktur wystawionych przed wydaniem decyzji zatwierdzającej projekt zamienny. Korekta miała polegać na zmianie stawki VAT – z podstawowej na obniżoną, właściwą dla budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie zgodził się ze spółką. Argumentował, że w momencie powstania obowiązku podatkowego z tytułu robót wykonanych zanim doszło do zmiany przeznaczenia budynku, właściwa była podstawowa stawka VAT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał rację spółce. Skoro budynek, który pierwotnie był przeznaczony w większości na lokale użytkowe, zmienił swoje przeznaczenie na budynek mieszkalny, to należy dokonać korekty faktur wystawionych przed tą zmianą – orzekł WSA. Zdaniem sądu, decyzja zmieniająca proporcje w powierzchni budowanego budynku jednoznacznie potwierdza, że jest to budynek o charakterze mieszkalnym.

Wyrok jest nieprawomocny.


Pozostało 5% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane