statystyki

Wymóg nabycia prawa nie może prowadzić do absurdów

autor: Katarzyna Bajak12.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 12.03.2015, 08:52
Prawa w przeciwieństwie do środków trwałych prawa podlegają amortyzacji jedynie wtedy, gdy zostaną nabyte

Prawa w przeciwieństwie do środków trwałych prawa podlegają amortyzacji jedynie wtedy, gdy zostaną nabyteźródło: ShutterStock

Nie można amortyzować prawa ze zgłoszenia znaku towarowego, ale prawo z jego rejestracji jak najbardziej – orzekł NSA

Zdaniem NSA absurdalne jest rozumowanie organów podatkowych, że „nabycie” oznacza tylko przejecie na własność od innego podmiotu. To także nabycie na podstawie decyzji urzędu patentowego – stwierdził sąd kasacyjny.

Spór wynikał z tego, że w przeciwieństwie do środków trwałych prawa podlegają amortyzacji jedynie wtedy, gdy zostaną nabyte, a nie wytworzone we własnym zakresie. Spółka miała otrzymać – w ramach aportu przedsiębiorstwaprawo, które było już zgłoszone w Urzędzie Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM), lecz jeszcze niezarejestrowane. Firma zamierzała je jednak wprowadzić do ewidencji już w dacie jego nabycia, a po zarejestrowaniu go w urzędzie chciała rozpocząć jego amortyzację.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że to niemożliwe. Stwierdził, że aby prawo do znaku mogło być uznane za wartość niematerialną i prawną, musiałoby być zarejestrowane jeszcze przez podmiot wnoszący aport do spółki. Jeśli decyzję o rejestracji uzyska dopiero spółka, to nie będzie już to prawo przez nią nabyte, lecz wytworzone we własnym zakresie. Przedmiotem przeniesienia nie będzie prawo ochronne na znak towarowy, a tylko jego ekspektatywa. Artykuł 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT nie przewiduje możliwości amortyzowania takiej ekspektatywy – stwierdził organ.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane