statystyki

Wymóg nabycia prawa nie może prowadzić do absurdów

autor: Katarzyna Bajak12.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 12.03.2015, 08:52
Prawa w przeciwieństwie do środków trwałych prawa podlegają amortyzacji jedynie wtedy, gdy zostaną nabyte

Prawa w przeciwieństwie do środków trwałych prawa podlegają amortyzacji jedynie wtedy, gdy zostaną nabyteźródło: ShutterStock

Nie można amortyzować prawa ze zgłoszenia znaku towarowego, ale prawo z jego rejestracji jak najbardziej – orzekł NSA

Zdaniem NSA absurdalne jest rozumowanie organów podatkowych, że „nabycie” oznacza tylko przejecie na własność od innego podmiotu. To także nabycie na podstawie decyzji urzędu patentowego – stwierdził sąd kasacyjny.

Spór wynikał z tego, że w przeciwieństwie do środków trwałych prawa podlegają amortyzacji jedynie wtedy, gdy zostaną nabyte, a nie wytworzone we własnym zakresie. Spółka miała otrzymać – w ramach aportu przedsiębiorstwaprawo, które było już zgłoszone w Urzędzie Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM), lecz jeszcze niezarejestrowane. Firma zamierzała je jednak wprowadzić do ewidencji już w dacie jego nabycia, a po zarejestrowaniu go w urzędzie chciała rozpocząć jego amortyzację.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że to niemożliwe. Stwierdził, że aby prawo do znaku mogło być uznane za wartość niematerialną i prawną, musiałoby być zarejestrowane jeszcze przez podmiot wnoszący aport do spółki. Jeśli decyzję o rejestracji uzyska dopiero spółka, to nie będzie już to prawo przez nią nabyte, lecz wytworzone we własnym zakresie. Przedmiotem przeniesienia nie będzie prawo ochronne na znak towarowy, a tylko jego ekspektatywa. Artykuł 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT nie przewiduje możliwości amortyzowania takiej ekspektatywy – stwierdził organ.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane