statystyki

Fiskus chce pobierać VAT od samego tylko przyrzeczenia

autor: Agnieszka Pokojska12.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 12.03.2015, 08:13
Kontrola skarbowa

Z ustawy o VAT wynika, że usługą jest również zobowiązanie do „powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji”źródło: ShutterStock

Kto zapewnia sobie, że w przyszłości zostanie zawarta z nim umowa najmu, już dziś ma uiścić podatek – twierdzą organy. Nie zważają na to, że równolegle każą sobie zapłacić także inną daninę

Najlepiej widać to na przykładzie gminy, która – jako jedyny udziałowiec spółki będącej Towarzystwem Budownictwa Społecznego – wniosła wkład pieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego, a w zamian zagwarantowała sobie prawo wynajmowania lokali wybudowanych w przyszłości przez TBS.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że gmina powinna zapłacić VAT. Tak wynika z wydanych przez niego interpretacji: niepublikowanej jeszcze – z 23 lutego 2015 r (nr IPPP3/443-1192/14-2/RR) oraz wcześniejszej – z 22 października 2014 r. (nr IPPP3/443-711/14-2/JK). Nieważne, że od podwyższenia kapitału zakładowego zapłaciła już podatek od czynności cywilnoprawnych (w wysokości 0,5 proc.).

Z ustawy o VAT wynika, że usługą jest również zobowiązanie do „powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji” (art. 8 ust. 1 pkt 2). Nigdzie nie ma mowy o przyrzeczeniu zawarcia umowy w przyszłości.

Dyrektor warszawskiej izby uznał jednak, że umowa przyrzeczenia jest również usługą. Skoro gmina w zamian za wkład nie tylko objęła nowe udziały, ale jednocześnie uzyskała prawo najmu lokali i dalszego ich podnajmowania, to – według organu – występuje stosunek zobowiązaniowy. Dlatego w istocie TBS wyświadczył jej usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Otrzymane przez niego środki są właśnie – zdaniem organu – wynagrodzeniem za tę usługę.

Podwyższenie kapitału


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Emeryt(2015-03-13 05:59) Zgłoś naruszenie 00

    Idiotyzm ludzi postawionych na stanowiskach jest wprost proporcjonalny do zajmowanych stanowisk. Oznacza to, że najwięksi idioci zajmują najwyższe stanowiska. Pora z tym skończyć.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane