statystyki

Nie można ukryć konta bankowego przed urzędem skarbowym

autor: Patrycja Dudek11.03.2015, 07:20; Aktualizacja: 11.03.2015, 08:43
podatki lokalne

Sąd wyjaśnił, że tylko naczelnik jest upoważniony do wystąpienia do banku o ujawnienie tajemnicy bankowej, natomiast nie jest to konieczne, gdy wezwanie jest kierowane do samego podatnika.źródło: ShutterStock

Podatnik musi przedstawić wyciągi z konta bankowego także na wezwanie pracownika urzędu skarbowego. Nie jest wymagany wniosek samego naczelnika – wynika z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sąd wyjaśnił, że tylko naczelnik jest upoważniony do wystąpienia do banku o ujawnienie tajemnicy bankowej, natomiast nie jest to konieczne, gdy wezwanie jest kierowane do samego podatnika.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy handlującego telefonami komórkowymi. Mężczyzna prowadził sklep stacjonarny, a oprócz tego sprzedawał telefony za pośrednictwem kilku portali internetowych. Przelewy ze sprzedaży internetowej przychodziły na jego prywatne konta. Gdy dowiedział się o tym urząd skarbowy, wezwał podatnika do udostępnienia informacji o obrotach na posiadanych rachunkach bankowych.

Mężczyzna trzykrotnie nie odpowiedział na te wezwania. Wówczas zainterweniował naczelnik urzędu – wystąpił do banków z żądaniem przekazania informacji oobrotach na rachunkach, a po ich otrzymaniu określił podatnikowi wysokość zobowiązania w VAT.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • podatnik(2015-03-11 10:20) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoda, że nie dotyczy to naszych wspaniałych polityków.
  Zbierają ,,oszczędności w zagranicznych bankach za granicą.

  Odpowiedz
 • kacperek(2015-03-11 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  Czy na wezwanie pracownika skarbowego obywatel POwinien POkazac gołą dupę i wyjaśnić,że nie POsiada konta?

  Odpowiedz
 • Uzdrowic mozg od propagandy WAZNE(2015-03-11 13:05) Zgłoś naruszenie 00

  Wejdz teraz nastrony: TelewizjaRepblika,- Vod.gazetapolska,- Tv-trwam ,- RadioWnet,- dowiedz sie prawdy bez cenzury,zobacz wydarzenia,ktorych nigdy nie pokaza media masowego razenia PO mozgach.Nie daj swojego mozgu POkaleczyc gwozdziami propagandy,nie narazaj sie na grozna chorobe mozgu zwana lemingowacialosc !

  Odpowiedz
 • PEŁO(2015-03-11 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  Jakich to mamy komentatorów - głupków. W poz. 1 i 3 jacyś durnie wtrącają sylaby "PO" pisane z dużej litery. Zapewne chcą podnieś rangę swym "wypocinom". Zamiast merytoryki > głupie PO. To żałosne, ale często niestety praktykowane

  Odpowiedz
 • Ali(2015-03-11 23:16) Zgłoś naruszenie 00

  Szukają frajerów do splacania Tuskowych manek na kopa kopa 2012 i zachcianek CUDów oraz niebotycznie wysokich gaż kolesiow.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane