statystyki

Nie można ukryć konta bankowego przed urzędem skarbowym

autor: Patrycja Dudek11.03.2015, 07:20; Aktualizacja: 11.03.2015, 08:43
podatki lokalne

Sąd wyjaśnił, że tylko naczelnik jest upoważniony do wystąpienia do banku o ujawnienie tajemnicy bankowej, natomiast nie jest to konieczne, gdy wezwanie jest kierowane do samego podatnika.źródło: ShutterStock

Podatnik musi przedstawić wyciągi z konta bankowego także na wezwanie pracownika urzędu skarbowego. Nie jest wymagany wniosek samego naczelnika – wynika z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sąd wyjaśnił, że tylko naczelnik jest upoważniony do wystąpienia do banku o ujawnienie tajemnicy bankowej, natomiast nie jest to konieczne, gdy wezwanie jest kierowane do samego podatnika.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy handlującego telefonami komórkowymi. Mężczyzna prowadził sklep stacjonarny, a oprócz tego sprzedawał telefony za pośrednictwem kilku portali internetowych. Przelewy ze sprzedaży internetowej przychodziły na jego prywatne konta. Gdy dowiedział się o tym urząd skarbowy, wezwał podatnika do udostępnienia informacji o obrotach na posiadanych rachunkach bankowych.

Mężczyzna trzykrotnie nie odpowiedział na te wezwania. Wówczas zainterweniował naczelnik urzędu – wystąpił do banków z żądaniem przekazania informacji oobrotach na rachunkach, a po ich otrzymaniu określił podatnikowi wysokość zobowiązania w VAT.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • podatnik(2015-03-11 10:20) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoda, że nie dotyczy to naszych wspaniałych polityków.
  Zbierają ,,oszczędności w zagranicznych bankach za granicą.

  Odpowiedz
 • kacperek(2015-03-11 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  Czy na wezwanie pracownika skarbowego obywatel POwinien POkazac gołą dupę i wyjaśnić,że nie POsiada konta?

  Odpowiedz
 • Uzdrowic mozg od propagandy WAZNE(2015-03-11 13:05) Zgłoś naruszenie 00

  Wejdz teraz nastrony: TelewizjaRepblika,- Vod.gazetapolska,- Tv-trwam ,- RadioWnet,- dowiedz sie prawdy bez cenzury,zobacz wydarzenia,ktorych nigdy nie pokaza media masowego razenia PO mozgach.Nie daj swojego mozgu POkaleczyc gwozdziami propagandy,nie narazaj sie na grozna chorobe mozgu zwana lemingowacialosc !

  Odpowiedz
 • PEŁO(2015-03-11 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  Jakich to mamy komentatorów - głupków. W poz. 1 i 3 jacyś durnie wtrącają sylaby "PO" pisane z dużej litery. Zapewne chcą podnieś rangę swym "wypocinom". Zamiast merytoryki > głupie PO. To żałosne, ale często niestety praktykowane

  Odpowiedz
 • Ali(2015-03-11 23:16) Zgłoś naruszenie 00

  Szukają frajerów do splacania Tuskowych manek na kopa kopa 2012 i zachcianek CUDów oraz niebotycznie wysokich gaż kolesiow.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane