statystyki

Kto nie ma na spłatę jednej faktury, nie ma też na uregulowanie pozostałych

autor: Dominika Kłopotowska12.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 12.03.2015, 08:26
Spory z fiskusem toczą się o to, czy podatnik ma dokumentować w ten sposób każdą wierzytelność odrębnie, czy wystarczy, że podczas egzekucji którejkolwiek z nich komornik stwierdzi u dłużnika brak majątku

Spory z fiskusem toczą się o to, czy podatnik ma dokumentować w ten sposób każdą wierzytelność odrębnie, czy wystarczy, że podczas egzekucji którejkolwiek z nich komornik stwierdzi u dłużnika brak majątkuźródło: ShutterStock

Podatnik nie musi dokumentować odrębnie każdej nieściągalnej wierzytelności przysługującej od tego samego dłużnika – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Orzeczenie jest istotne dla przedsiębiorców, którzy chcieliby pomniejszyć swój przychód o nieściągalne wierzytelności. Artykuł 16 ust. 2 ustawy o CIT (i odpowiednio art. 23 ust. 2 ustawy o PIT) pozwala na zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodu, ale pod warunkiem ich odpowiedniego udokumentowania. Jednym z takich dokumentów jest postanowienie komornika o nieściągalności.

Spory z fiskusem toczą się o to, czy podatnik ma dokumentować w ten sposób każdą wierzytelność odrębnie, czy wystarczy, że podczas egzekucji którejkolwiek z nich komornik stwierdzi u dłużnika brak majątku. Zdaniem podatników w takim przypadku bezcelowe jest wszczynanie postępowań w sprawach, których finał i tak został już przesądzony.

Spółka, której sprawę rozpatrywał warszawski WSA, uważała, że na podstawie jednego postanowienia dotyczącego konkretnej wierzytelności może również uznać za nieściągalne inne wymagalne należności, nieobjęte tym postanowieniem, ale wynikające z tego samego kontraktu i przysługujące jej wobec tego samego dłużnika.

Wskazywała, że w art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT jest mowa o postanowieniu o nieściągalności, a nie o postanowieniu o „nieściągalności tej konkretnej wierzytelności”. Skoro komornik już raz potwierdził bezskuteczność egzekucji z majątku konkretnego dłużnika, w odniesieniu do jednej wierzytelności to podobne rozstrzygnięcie wyda w stosunku do pozostałych należności – tłumaczyła.

Izba skarbowa uznała jednak, że każda wierzytelność powinna być odrębnie udokumentowana, bo dokument zaświadczający o nieściągalności wierzytelności dotyczy tylko i wyłącznie konkretnej należności. Jeśli więc spółka posiada kilka wierzytelności wobec jednego dłużnika i tylko w stosunku do jednej z nich uzyskała postanowienie, z którego treści jednoznacznie wynika, że dłużnik nie ma majątku, to nie może automatycznie zaliczyć do kosztów pozostałych wierzytelności.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane