statystyki

Czas na wdrożenie nowych zasad MSSF w sprawie konsolidacji

autor: Magdalena Sobczak02.03.2015, 10:54; Aktualizacja: 02.03.2015, 10:58

Rozmowa z Pawłem Tenderą, biegłym rewidentem, menedżerem w dziale audytu Deloitte, zespół techniczny ds. MSSF.

O zmianach w standardach konsolidacyjnych MSSF 10, 11 i 12 mówi się już od dłuższego czasu. Teraz przychodzi wreszcie moment faktycznego i obowiązkowego zastosowania nowych standardów w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych na terenie Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Jakie korzyści nowe standardy mogą przynieść czytelnikom skonsolidowanych sprawozdań finansowych?

Można się spodziewać, że znowelizowane standardy przyniosą inwestorom korzyści w dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, niewątpliwie jedną z podstawowych zalet nowych standardów jest opracowanie jednolitego podejścia konsolidacyjnego w stosunku do wszelkiego rodzaju inwestycji, w tym jednostek specjalnego przeznaczenia. Zapewni to użytkownikom bardziej spójne, a więc i porównywalne dane finansowe. Po drugie poprawi się jakość samych skonsolidowanych sprawozdań finansowych dzięki koncepcji faktycznej kontroli zastępującej dosyć sztywne ramy konsolidacyjne ze starych standardów. Ponadto znacznie zwiększony zakres wymaganych informacji dodatkowych ma na celu zapewnienie użytkownikom sprawozdań finansowych obszerniejszych informacji – m.in. na temat narażenia jednostki sprawozdawczej na działalność nieobjętych konsolidacją jednostek.

Czy są jakieś różnice w porównaniu z poprzednimi latami?

Tak, warto pamiętać, że w poprzednich latach, po opublikowaniu nowych standardów przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (dalej: RMSR), spółki były zobowiązane informować o potencjalnym wpływie nowych standardów na ich skonsolidowane sprawozdania finansowe. Obecnie zaś spółki te będą musiały ujawnić w pełnym zakresie wpływ tych standardów na kwoty prezentowane w ich sprawozdaniach finansowych. Warto zatem dokładnie przyglądać się informacjom przedstawionym w sprawozdaniach finansowych złożonych grup kapitałowych – w szczególności tych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Czego należy się spodziewać w związku z nowymi regulacjami MSSF 10?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane