statystyki

Koncerny paliwowe płacą VAT w Polsce. Oddział zagranicznej firmy nie uniknie podatku

autor: Patrycja Dudek18.02.2015, 07:20; Aktualizacja: 18.02.2015, 07:54

Oddział zagranicznej firmy nie uniknie podatku, nawet jeśli tylko wydzierżawi zaplecze techniczne i podnajmie kadrę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki z Wielkiej Brytanii zajmującej się obrotem paliwami. Zamierzała ona otworzyć w Polsce oddział, który po uzyskaniu koncesji miał sprzedawać gaz polskim hurtownikom.

Spółka planowała, że wszystkie kontrakty z hurtownikami będą negocjowane w Wielkiej Brytanii, a gaz będzie przechowywany w Polsce w wydzierżawionych magazynach. Biuro oddziału również miało być wynajęte i to wyłącznie po to, żeby na jego adres przychodziła korespondencja. Również usługi transportowe miały być kupione od polskich firm, bo brytyjska spółka nie miała zamiaru zatrudniać żadnych pracowników w Polsce.

Spółka uważała, że ze względu na brak w Polsce zasobów kadrowych i technicznych nie posiada w naszym kraju stałego miejsca wykonywania działalności, a tym samym nie musi rejestrować się jako podatnik VAT. Sądziła, że podatek rozliczą sami nabywcy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie był innego zdania. Uznał, że mimo braku własnego zaplecza technicznego i kadrowego spółka ma stałe miejsce wykonywania działalności w Polsce. Nie prowadzi przecież usług w sposób doraźny, tylko wynajmie tu biuro, magazyn i będzie zamawiać usługi transportowe.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane