statystyki

Koncerny paliwowe płacą VAT w Polsce. Oddział zagranicznej firmy nie uniknie podatku

autor: Patrycja Dudek18.02.2015, 07:20; Aktualizacja: 18.02.2015, 07:54

Oddział zagranicznej firmy nie uniknie podatku, nawet jeśli tylko wydzierżawi zaplecze techniczne i podnajmie kadrę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki z Wielkiej Brytanii zajmującej się obrotem paliwami. Zamierzała ona otworzyć w Polsce oddział, który po uzyskaniu koncesji miał sprzedawać gaz polskim hurtownikom.

Spółka planowała, że wszystkie kontrakty z hurtownikami będą negocjowane w Wielkiej Brytanii, a gaz będzie przechowywany w Polsce w wydzierżawionych magazynach. Biuro oddziału również miało być wynajęte i to wyłącznie po to, żeby na jego adres przychodziła korespondencja. Również usługi transportowe miały być kupione od polskich firm, bo brytyjska spółka nie miała zamiaru zatrudniać żadnych pracowników w Polsce.

Spółka uważała, że ze względu na brak w Polsce zasobów kadrowych i technicznych nie posiada w naszym kraju stałego miejsca wykonywania działalności, a tym samym nie musi rejestrować się jako podatnik VAT. Sądziła, że podatek rozliczą sami nabywcy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie był innego zdania. Uznał, że mimo braku własnego zaplecza technicznego i kadrowego spółka ma stałe miejsce wykonywania działalności w Polsce. Nie prowadzi przecież usług w sposób doraźny, tylko wynajmie tu biuro, magazyn i będzie zamawiać usługi transportowe.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane