statystyki

Korygowanie faktury za zakup samochodu z zagranicy powinno skutkowac korektą akcyzy

autor: Łukasz Zalewski17.02.2015, 07:33; Aktualizacja: 17.02.2015, 08:47
Wystawienie zatem faktury korygującej uprawnia nie tylko do skorygowania VAT, ale także kwoty akcyzy

Wystawienie zatem faktury korygującej uprawnia nie tylko do skorygowania VAT, ale także kwoty akcyzyźródło: ShutterStock

Obniżenie ceny samochodów sprzedawanych bądź sprowadzanych z zagranicy uprawnia do zmniejszenia nie tylko VAT, ale także podatku akcyzowego – uznał NSA.

Wyrok dotyczył wprawdzie nieobowiązującej już dziś ustawy o podatku akcyzowym z 2004 r. (Dz.U. nr 29, poz. 257 ze zm.), ale ma zastosowanie również do obecnego stanu prawnego.

Chodziło o producenta samochodów osobowych, który po udzieleniu nabywcy rabatu na sprzedane wcześniej pojazdy wystawił fakturę korygującą. W związku z tym złożył wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym.

Naczelnik urzędu celnego, a następnie dyrektor izby celnej odmówili stwierdzenia nadpłaty. Uznali, że w odniesieniu do wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, do których należą m.in. samochody osobowe, nie można – po wystawieniu faktury korygującej - zmniejszyć podstawy opodatkowania. Ustawa nie przewiduje bowiem takiej możliwości.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane