statystyki

Korygowanie faktury za zakup samochodu z zagranicy powinno skutkowac korektą akcyzy

autor: Łukasz Zalewski17.02.2015, 07:33; Aktualizacja: 17.02.2015, 08:47
Wystawienie zatem faktury korygującej uprawnia nie tylko do skorygowania VAT, ale także kwoty akcyzy

Wystawienie zatem faktury korygującej uprawnia nie tylko do skorygowania VAT, ale także kwoty akcyzyźródło: ShutterStock

Obniżenie ceny samochodów sprzedawanych bądź sprowadzanych z zagranicy uprawnia do zmniejszenia nie tylko VAT, ale także podatku akcyzowego – uznał NSA.

Wyrok dotyczył wprawdzie nieobowiązującej już dziś ustawy o podatku akcyzowym z 2004 r. (Dz.U. nr 29, poz. 257 ze zm.), ale ma zastosowanie również do obecnego stanu prawnego.

Chodziło o producenta samochodów osobowych, który po udzieleniu nabywcy rabatu na sprzedane wcześniej pojazdy wystawił fakturę korygującą. W związku z tym złożył wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym.

Naczelnik urzędu celnego, a następnie dyrektor izby celnej odmówili stwierdzenia nadpłaty. Uznali, że w odniesieniu do wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, do których należą m.in. samochody osobowe, nie można – po wystawieniu faktury korygującej - zmniejszyć podstawy opodatkowania. Ustawa nie przewiduje bowiem takiej możliwości.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane