statystyki

Jakie są zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów

autor: Łukasz Zalewski20.02.2015, 18:00
Od 1 kwietnia zeszłego roku obowiązują nowe zasady dotyczące odliczania VAT od samochodów osobowych

Od 1 kwietnia zeszłego roku obowiązują nowe zasady dotyczące odliczania VAT od samochodów osobowychźródło: ShutterStock

Pan Zenon prowadzi niewielką firmę w formie spółki z o.o. Zatrudnia siedmiu pracowników. Kupił ostatnio do firmy samochód osobowy, który będzie wykorzystywał zarówno do działalności gospodarczej, jak i do własnych celów – zakupów po godzinach pracy, wyjazdów z rodziną itp. – Czy od paliwa do samochodu mogę odliczać VAT – pyta pan Zenon

Zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów osobowych kupowanych do firmy zmieniły się 1 kwietnia 2014 r. Przed zmianą można było odliczyć cały VAT od wydatków na paliwo (paliwa silnikowe, olej napędowy, gaz), jeśli samochód osobowy posiadał homologację ciężarową (N1). Zasada ta obowiązywała jednak tylko od 1 stycznia do 31 marca 2014 r. W tym okresie można też było odliczyć cały cały VAT od nabycia auta z homologacją ciężarową.

Od 1 kwietnia zeszłego roku obowiązują nowe zasady dotyczące odliczania VAT od samochodów osobowych. Podzielono je na dwie grupy: wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej i takie, które służą i do działalności firmy, i do celów prywatnych (działalność mieszana). Jednocześnie wprowadzone zostały zmiany w odliczaniu VAT od paliwa do samochodów osobowych i wydatków eksploatacyjnych.

Jeśli chodzi o samochody osobowe wykorzystywane wyłącznie do biznesu, to po spełnieniu dodatkowych warunków (patrz opinia eksperta) można odliczyć 100 proc. podatku od paliwa do takiego pojazdu. Większość małych przedsiębiorców – podobnie jak pan Zenon – kupuje jednak samochody do firmy i jednocześnie wykorzystuje je do celów prywatnych. Niestety, obecne przepisy przewidują, że do 30 czerwca tego roku w zasadzie nie można odliczać paliwa do tych aut. Obowiązuje bowiem całkowity zakaz odliczania podatku od paliw do napędu samochodów osobowych. Nie można również odliczać VAT od paliw do samochodów innych niż osobowe, w których liczba miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane