Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej projekty formularzy PIT-2, PIT-2A, PIT-3. Ma to związek z korektą Polskiego Ładu, czyli nowelizacją z 9 czerwca 2022 r. (Dz.U. poz. 1265).

Przypomnijmy, że PIT-2 i PIT-2A to oświadczenia (wnioski), które podatnik składa płatnikowi (pracodawcy), by ten, przy obliczaniu miesięcznych zaliczek na PIT, potrącał 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. W tym samym celu składa się PIT-3, z tym że do organu rentowego, np. w związku z wypłacaną emeryturą lub rentą.
Uwagi do planowanych zmian w tych drukach można zgłaszać do 19 sierpnia 2022 r. na adres: Konsultacje.WzoryPIT@mf.gov.pl.
Natomiast jeszcze tylko dziś (16 sierpnia br.) można przesyłać uwagi do projektowanych nowych formularzy: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39 i nowych struktur ITP, ITP-Z. O szczegółach proponowanych rozwiązań pisaliśmy w artykule „Będą kolejne nowe formularze PIT i CIT” (DGP nr 153/2022).

Co się zmieni

Przypomnijmy, że od 1 sty cznia 2023 r. rozszerzony zostanie krąg płatników uprawnionych do potrącania kwoty zmniejszającej podatek przy poborze zaliczek na PIT.
Oświadczenie PIT-2 będą bowiem mogli składać nie tylko pracownicy, lecz także inni zatrudnieni, np. zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, członkowie zarządów i rad nadzorczych, osoby na kontraktach menedżerskich.
Co więcej, pomniejszenie zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek będzie mogło stosować maksymalnie trzech płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS). Każdy z nich skorzysta w takiej części kwoty zmniejszającej podatek, aby łącznie u wszystkich płatników nie przekroczyła ona w tym samym miesiącu 1/12 tej kwoty.
W oświadczeniu składanym płatnikowi podatnik będzie mógł więc wskazać, czy ma on pomniejszać zaliczkę o kwotę stanowiącą:
  • 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (300 zł), czy
  • 1/24 kwoty zmniejszającej podatek (150 zł), czy
  • 1/36 kwoty zmniejszającej podatek (100 zł).

Wszystko w jednym

Nowe wzory formularzy PIT-2 i PIT-3 będą miały znacznie szerszy zakres danych niż dotychczas.
Pojawią się pola, w których podatnik będzie mógł poinformować np., że:
  • zamierza rozliczyć się wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
  • spełnia warunki do zastosowania obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. nowych ulg zero PIT, czyli dla rodziców posiadających co najmniej czworo dzieci, pracujących seniorów, osób powracających z zagranicy,
  • chce bądź nie chce, aby płatnik stosował ulgę dla młodych, czyli dla osób do 26. roku życia.
Na nowych formularzach będzie też można wycofać wcześniejsze oświadczenia.
W uzasadnieniu do projektowanych formularzy Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że będą one fakultatywne. Nie trzeba będzie ich stosować, jeżeli w firmie będzie przyjęty inny sposób składania oświadczeń i wniosków mających wpływ na obliczenie zaliczki. Natomiast płatnik nie będzie mógł odmówić przyjęcia oświadczeń i wniosków według wzoru PIT-2, PIT-2A i PIT-3.