Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej projekty nowych formularzy PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39 oraz załączników do nich, a także nowe wzory PIT-RB/PIT-RBS oraz CIT-RB dla rozliczenia ulgi na robotyzację. Będą też nowe struktury ITP, ITP-Z.

Zmiany mają związek z nowelizacją z 29 października 2021 r. (Dz.U. poz. 2105 ze zm.) zwaną potocznie Polskim Ładem oraz z jego korektą, czyli nowelizacją z 9 czerwca 2022 r. (Dz.U. poz. 1265).
Uwagi można przesyłać:
  • do wzoru informacji o uldze na robotyzację – do 11 sierpnia br. na adres: sekretariat.dsp@mf.gov.pl,
  • w sprawie nowych formularzy PIT – do 16 sierpnia br. na adres: wzoryPIT@mf.gov.pl,
  • w sprawie struktur ITP – do 16 sierpnia br. na adres: konsultacje.raporter@mf.gov.pl.

PIT-36 i PIT-36L

Nowe formularze PIT-36 i PIT-36L umożliwią wykazanie zmiany opodatkowania w ciągu roku przez przedsiębiorców, którzy pierwotnie wybrali liniowy PIT lub ryczałt od dochodów ewidencjonowanych, ale potem zmienili zdanie i postanowili rozliczyć się według skali podatkowej PIT.
Przypomnijmy, że ryczałtowcy mogli to zrobić już od 1 lipca br., o czym muszą poinformować urząd skarbowy do 22 sierpnia br. W takiej sytuacji za pół roku rozliczą się z ryczałtu ewidencjonowanego, a za drugie pół według zasad ogólnych, czyli skali PIT.
Ryczałtowcy mają też inną możliwość – rozliczyć się według skali za cały rok, czyli od dochodów uzyskanych od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. W takiej sytuacji o swoim wyborze poinformują dopiero w zeznaniu rocznym złożonym do 2 maja 2023 r. (bo 30 kwiet nia przypadnie w niedzielę, a 1 maja w święto).
Natomiast podatnicy liniowi będą mogli zmienić swoją decyzję o wyborze formy opodatkowania i wybrać skalę podatkową jedynie po zakończeniu roku. Poinformują o niej w zeznaniu rocznym za 2022 r. złożonym do 2 maja 2023 r.
Nowe druki umożliwią też odliczenie części składki zdrowotnej przez podatników liniowych.
Ponadto we wszystkich formularzach PIT-36 i PIT-39 pojawi się możliwość przekazywania 1,5 proc. PIT na organizację pożytku publicznego (a nie jak do tej pory 1 proc. PIT).
Nowe formularze zostaną także dostosowane do wprowadzonych od 1 stycznia br. nowych ulg, tzw. zero PIT: dla osób z zagranicy, seniorów niepobierających emerytury i rodziców z co najmniej czwórką dzieci.
Zmiany w PIT-36, PIT-36S, PIT-36L oraz PIT- 36LS pozwolą także na wykazanie nowych preferencji adresowanych do przedsiębiorców, czyli ulg:
  • na produkcję próbną,
  • na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę,
  • na nabycie terminala płatniczego oraz wydatków na jego obsługę,
  • na robotyzację.
W związku ze zmianami w zakresie ulg i innych preferencji skorygowane zostaną załączniki: PIT/B, PIT/BR, PIT/IP, PIT/M, PIT/O oraz PIT/Z.

PIT-RB/PIT-RBS i CIT-RB

Resort finansów przygotował też wzory informacji o kosztach poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Ma to związek z wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. nową ulgą, która pozwala podatnikom PIT i CIT dodatkowo odliczyć od dochodu 50 proc. poniesionych w latach 2022–2026 kosztów związanych z inwestycjami na automatyzację stanowisk pracy.

Informacje o transakcjach płatniczych

Co prawda wymóg integracji kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi odroczono przedsiębiorcom do końca 2024 r., ale już od 1 lipca br. nałożono na agentów rozliczeniowych obowiązek comiesięcznego raportowania szefowi KAS informacji o transakcjach płatniczych akceptanta, wykonywanych przy użyciu terminala płatniczego.
Ma to związek z nowelizacją z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (Dz.U. poz. 1301).
Agenci rozliczeniowi będą przesyłać te informacje według zaproponowanej schemy. W tym celu opracowano nowe struktury ITP, ITP-Z.
Od 2025 r. agenci rozliczeniowi będą przesyłać te dane tylko na żądanie organu.