statystyki

Spadkobierca nie odejmie długów zmarłego

autor: Katarzyna Rosik26.01.2015, 07:24; Aktualizacja: 26.01.2015, 09:43
Zdaniem WSA w Warszawie prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego nie należą do spadku

Zdaniem WSA w Warszawie prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego nie należą do spadkuźródło: ShutterStock

Zaległości podatkowe spadkodawcy nie mają wpływu na wysokość podatku od spadków i darowizn – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spadkobiercę, który odziedziczył po ojcu nie tylko rzeczy i prawa majątkowe, ale także zaległość z tytułu podatku dochodowego. Organy podatkowe ustaliły łączną wartość masy spadkowej, nie uwzględniając w niej kwoty stanowiącej tę zaległość. Uznały, że nie mieści się ona w pojęciu długu spadkowego, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 86).

Uważały, że podstawę opodatkowania mogą obniżyć tylko roszczenia cywilnoprawne związane z przedmiotem spadku. Tylko one bowiem mieszczą się w pojęciu długów, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Do spadku nie należą obowiązki o charakterze publicznoprawnym, wynikające z przepisów należących do innych działów prawa (administracyjnego, podatkowego czy finansowego) – twierdziły organy.

Spadkobierca nie zgodził się z tym i wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Twierdził, że decyzja organów narusza jego podstawowe konstytucyjne prawo ochrony dziedziczenia i powoduje nieuzasadnione wzbogacenie Skarbu Państwa. Uważał, że do długów i ciężarów obciążających spadek należy zaliczyć także wykazaną w zeznaniu podatkowym kwotę stanowiącą zobowiązanie podatkowe spadkodawcy.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane