statystyki

Spadkobierca nie odejmie długów zmarłego

autor: Katarzyna Rosik26.01.2015, 07:24; Aktualizacja: 26.01.2015, 09:43
Zdaniem WSA w Warszawie prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego nie należą do spadku

Zdaniem WSA w Warszawie prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego nie należą do spadkuźródło: ShutterStock

Zaległości podatkowe spadkodawcy nie mają wpływu na wysokość podatku od spadków i darowizn – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spadkobiercę, który odziedziczył po ojcu nie tylko rzeczy i prawa majątkowe, ale także zaległość z tytułu podatku dochodowego. Organy podatkowe ustaliły łączną wartość masy spadkowej, nie uwzględniając w niej kwoty stanowiącej tę zaległość. Uznały, że nie mieści się ona w pojęciu długu spadkowego, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 86).

Uważały, że podstawę opodatkowania mogą obniżyć tylko roszczenia cywilnoprawne związane z przedmiotem spadku. Tylko one bowiem mieszczą się w pojęciu długów, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Do spadku nie należą obowiązki o charakterze publicznoprawnym, wynikające z przepisów należących do innych działów prawa (administracyjnego, podatkowego czy finansowego) – twierdziły organy.

Spadkobierca nie zgodził się z tym i wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Twierdził, że decyzja organów narusza jego podstawowe konstytucyjne prawo ochrony dziedziczenia i powoduje nieuzasadnione wzbogacenie Skarbu Państwa. Uważał, że do długów i ciężarów obciążających spadek należy zaliczyć także wykazaną w zeznaniu podatkowym kwotę stanowiącą zobowiązanie podatkowe spadkodawcy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane