statystyki

VAT: Śmierć wspólnika to nie fiskalny dramat

autor: Patrycja Dudek26.01.2015, 07:24; Aktualizacja: 26.01.2015, 09:58
rodzina na pogrzebie

Sprawa dotyczyła podatniczki, która po śmierci męża stanęła przed problemem, co zrobić z założoną przez nich obojga spółką jawnąźródło: ShutterStock

W trakcie postępowania likwidacyjnego spółki jawnej można ją wnieść do innego podmiotu. Dzięki temu nie będzie podatku od spisu z natury – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

To ważne dla wspólników spółek dwuosobowych, którzy nieoczekiwanie stali się jedynymi jej właścicielami. Spółka osobowa nie może mieć jedynego właściciela i dlatego powinna ulec likwidacji. To z kolei wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od towarów, które w niej pozostały (na podstawie art. 14 ustawy o VAT).

NSA wyjaśnił jednak, że spółka jawna traci byt prawny dopiero z chwilą zakończenia postępowania likwidacyjnego. Dlatego w jego trakcie można jeszcze przenieść majątek do innej firmy.

Po śmierci wspólnika

Sprawa dotyczyła podatniczki, która po śmierci męża stanęła przed problemem, co zrobić z założoną przez nich obojga spółką jawną. Nie zamierzała rezygnować z działalności. Chciała dalej ją kontynuować, tyle tylko, że w innej formie. Uznała więc, że w tej sytuacji nie musi płacić VAT od mienia pozostawionego po spółce, bo dalej będzie ono wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Powoływała się na art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym przejęcie przedsiębiorstwa jako zorganizowanej całości nie podlega opodatkowaniu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane