Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie kobiety, która odziedziczyła po rodzicach udział w należącym do nich mieszkaniu. Pozostałe udziały przypadły dwojgu jej rodzeństwa.
Po ośmiu latach od śmierci rodziców spadkobiercy zdecydowali się na dział spadku – zainteresowana spłaciła rodzeństwo i przejęła nieruchomość na własność.
Po roku od działu spadku postanowiła sprzedać mieszkanie. Sądziła, że skoro od śmierci rodziców minęło już 9 lat, to nie zapłaci PIT od dochodu ze sprzedaży (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).
Powoływała się także na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 września 2011 r. (sygn. akt II FSK 500/10), z którego wynikało, że nabycie własności nieruchomości następuje w chwili śmierci spadkodawcy, nawet jeśli później spadkobiercy dokonują działu spadku.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy był innego zdania. Uznał, że kobieta nie zapłaci podatku tylko od jednej trzeciej części nieruchomości, którą odziedziczyła zaraz po śmierci rodziców. Natomiast dochód ze sprzedaży pozostałej części, nabytej przez podatniczkę na skutek działu spadku, jest opodatkowany, bo nie minęło jeszcze pięć lat od nabycia.
Tego samego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy. Orzekł, że w tej sprawie znaczenie mają obie daty, bo po śmierci rodziców podatniczka nabyła tylko część lokalu, a pozostałą część wykupiła od rodzeństwa dopiero w dacie działu spadku. WSA powołał się przy tym na inny wyrok NSA – z 15 grudnia 2010 r. (sygn. akt II FSK 1437/09).
Tak samo orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną podatniczki. Sędzia Bogusław Dauter wyjaśnił, że rzeczywiście przed kilkoma laty orzecznictwo było rozbieżne, ale dziś wykładnia jest już jednolita. Wyjaśnił, że pojęcie nabycia, o którym mowa w ustawie o PIT, należy rozumieć szerzej niż w świetle ustawy o spadkach i darowiznach.
Podatnik, który odziedziczył udział w nieruchomości, a następnie przejął ją na własność, spłacając pozostałych spadkobierców, musi uwzględnić dwie daty, jeżeli chce wykorzystać zwolnienie w PIT
Ważne
Na datę działu spadku muszą też uważać spadkobiercy, którzy godzą się na spłatę swojego udziału. Jeśli od śmierci spadkodawcy do dnia działu spadku nie minie 5 lat, będą musieli zapłacić PIT (wyroki NSA sygn. akt II FSK 3034/12, II FSK 1905/11)
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 21 stycznia 2015 r., sygn. akt II FSK 2872/12.