statystyki

Urząd skarbowy kontra przedsiębiorcy: Podatki umarza się wyjątkowo

autor: Agnieszka Pokojska27.11.2014, 20:00; Aktualizacja: 29.12.2014, 15:30
Daniny umarza się tylko w wyjątkowych sytuacjach

Daniny umarza się tylko w wyjątkowych sytuacjachźródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą i już teraz wiem, że w grudniu będę miał problemy z zapłatą podatku. Czy w związku z tym mogę poprosić urząd skarbowy o umorzenie daniny lub rozłożenie jej na raty – pyta pan Mariusz.

Urzędy skarbowe mogą m.in. umarzać zaległości podatkowych lub rozkładać daninę na raty, gdy podatnicy są w trudnej sytuacji. Musi to jednak być uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Jeśli nawet pan Mariusz spełnia te warunki, nie może już teraz złożyć wniosku o umorzenie, ponieważ przepisy nie przewidują takiego rozwiązania dla podatku, a jedynie dla zaległości podatkowej. Nawet jeżeli dokument zostanie złożony, to i tak urząd skarbowy będzie musiał go odrzucić. Czytelnik będzie mógł więc go złożyć dopiero po upływie terminu płatności podatku. Nie ma natomiast przeszkód, aby ubiegać się o ulgę w postaci rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności podatku. Wniosek można złożyć w terminie płatności daniny lub krótko po tej dacie. Trzeba bowiem pamiętać, że jeżeli urząd podejmie już działania egzekucyjne, to podatnik zostanie obciążony ich kosztami bez względu na to, czy złoży wniosek o ulgę i czy zostanie mu ona udzielona.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane